Sestra Francine, unesená v Konžské demokratické republice, je opět svobodná

Datum publikace28. 7. 2021, 10.15

Sestra Francine, která byla unesená na východě Konžské demokratické republiky, je opět svobodná, informovala o tom organizace Církev v nouzi. Fyzicky je v pořádku, ale je traumatizována. Další informace o pozadí jejího únosu a rychlého propuštění nejsou známé.

Foto: ilustrační, Vatican Media

Sestra Francine se ve čtvrtek 8. července 2021 nevrátila z návštěvy tržiště ve městě Goma. Únosci krátce poté kontaktovali místní církevní představitele.

Region Kivu, jehož hlavním městem je právě Goma, už celé roky sužuje násilí radikálních islamistických milicí a ozbrojených skupin. Jde také o etnické konflikty a boj o přístup k přírodním zdrojům.

Únosy kněží, řeholníků a řeholnic se stávají zbraní a donucovacím prostředkem v mnoha afrických zemích. Takové únosy se evidují od Mali přes Nigérii po Kongo. Mnozí kněží, řeholníci a řeholnice jsou často nezvěstní celé roky. Příkladem je sestra Gloria Narváez Argotiová, unesená v Mali roku 2017. Mnoho obětí těchto únosů nepřežijí. Únosci tak dosahují svého cíle: zvýšit strach a hrůzu mezi obyvatelstvem.

Papežská nadace ACN - Církev v nouzi podporuje řadu projektů ve východní části Konžské demokratické republiky. Přispívá na budování farních budov a kostelů, jako i na formaci kněží.

Zdroj: TK KBS

Autor článku: TS ČBK