Vatikán zveřejnil oficiální obraz Světového setkání rodin 2022

Datum publikace29. 7. 2021, 12.00

Ve čtvrtek Vatikán zveřejnil oficiální obraz 10. světového setkání rodin, které proběhne ve dnech 22.-26. června 2022 v Římě. Malba, jejímž autorem je slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik, byla představena 28. července Dikasteriem pro laiky, rodinu a život a římskou diecézí, kteří setkání rodin organizují.

P. Marko Ivan Rupnik, S.J. s oficiálním obrazem 10. celosvětového setkání rodin v Římě (Screenshot z Youtube kanálu Diocesi di Roma)

Obraz s názvem „Toto tajemství je veliké“ představuje svatbu v Káně, první Ježíšův zázrak v Janově evangeliu. Svatba je vyobrazena v pozadí, nevěsta a ženich stojí za závojem nalevo, Ježíš s Marií napravo. Před nimi služebník nalévá víno.

P. Rupnik, ředitel centra Aletti v Římě (a žák českého kardinála Tomáše Špidlíka, pozn. red.), dohlížel na renovaci kapli Redemptoris Mater ve vatikánském Apoštolském paláci, který byl znovuotevřen v roce 1999 po tříletých opravách. Přetvořil kapli Svaté Rodiny Kolumbových rytířů v New Haven v Connecticutu v roce 1995. V tomto státě také navrhl mozaiky pro kapli Ducha svatého na Univerzitě Nejsvětějšího Srdce ve Fairfieldu.

Ve videu, ve kterém vysvětluje význam své nové malby, P. Rupnik uvádí: „Pro nás křesťany je rodina vyjádřením svátosti, kterou je manželství. A to naprosto mění svůj význam, protože svátost vždy implikuje proměnění.“ A dále pokračuje: „Je to v rámci přirozeného života, že Duch Svatý s sebou přináší transformaci způsobu bytí. A to činí skrze přeměnu přirozeného života, ne jeho odmítání, ale skrze jeho přijetí a přeměnu, protože již není prvenství přírody, ale prvenství vztahu.'

„Takže při vytváření tohoto obrazu, při příležitosti tohoto velkého shromáždění rodin, jsem přemýšlel, odkud bych měl začít. Cítil jsem, že je podstatné ukázat novost rodiny z pohledu církve, křtu, života v Kristu, z pohledu nového člověka.“

Otec Rupnik uvedl, že k vyobrazení služebníka nalévajícího víno jako apoštola Pavla byl inspirován syrským básníkem-teologem sv. Jakubem ze Sarugu (cca 451-521). Tento světec píše: „Po svatební hostině šel Pavel dovnitř a viděl tam rozprostřený závoj, uchopil jej a odhrnul jej od krásného páru. Tak odkryl a odhalil celému světu Krista a jeho Církev, kterého prorok Mojžíš líčil ve svém proroctví.“ Tisková zpráva z 28. července vysvětluje, že sv. Pavel odtahuje závoj od ženicha a nevěsty a o svatbě prohlašuje: „Je to velké tajemství, které vztahuji na Krista a na církev! (Efezským 5,32)

'Toto tajemství je veliké', oficiální obraz Světového setkání rodin 2022 v Římě. Dílo P. Marka Ivana Rupnika 2021.

V zamyšlení nad svým obrazem P. Rupnik vzpomíná také ruského filozofa Nikolaje Berďajeva, který napsal: „V křesťanských tradicích manželství ještě nebylo zcela prozkoumáno, protože jsme jej příliš rychle zahrnuli do rodiny, jakkoli v souladu s přírodou.“

A dále dodává: „Doufám, že skrze tento text i tento malý obraz porozumíme tomu, že pro nás křesťany je rodina výrazem svátosti a že má svůj církevní rozměr, tedy že je od církve neoddělitelná.“

Jak další velký otec (byzantský mystik z 14. století) Nikolaos Kabasilas říká: ‚Jsme skutečně pokrevní příbuzní Krista‘. Naši rodiče nám dali krev, ale naše krev není krví našich rodičů. Jakmile nám ji dali, naše krev již není jejich. Mezitím jsme živeni životem, tedy krví Krista, která se stává naší.“

„Pro křesťany tedy je rodina výrazem svátosti a církevnosti a ukazuje, jak v tomto světě člověk žije, když je sjednocen s Bohem. Stává se výrazem božského lidství Krista.“

Obraz byl vytvořen za použití vinylové barvy na omítku navrstvenou na dřevěném čtverci se stranami o délce zhruba 30 palců.

První Světové setkání rodin se uskutečnilo v Římě v roce 1994 na popud sv. Jana Pavla II. Ve věčném městě se konalo také v roce 2000. Setkání probíhají každé tři roky a poslední z nich hostil irský Dublin v roce 2018. 10. světové setkání rodin bude tedy tentokrát v Římě potřetí. Původně bylo naplánováno na červen 2021, ale bylo o rok posunuto kvůli pandemii koronaviru.

Setkání se uskuteční závěrem Roku rodiny Amoris Laetitia, který započal 19. března a potrvá 15 měsíců. Papež František vyzval k organizaci menších místních setkání na celém světě v termínu oficiálního setkání v Římě. Vatikán také v dubnu zveřejnil oficiální modlitbu akce a na začátku tohoto měsíce i její logo.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku: TS ČBK