V Karakoši vysvětí nový kostel, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš budou mít od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
Publikováno: 30. 7. 2021 9:00

Foto: P. Petr Gatnar

Stavba kostela Panny Marie, Matky naděje začala koncem ledna tohoto roku. Náklady na celý projekt stavby byly odhadovány na přibližně 380 tisíc dolarů. Katolická církev v ČR přispěla díky sbírce, kterou vyhlásila ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě, částkou 200 tisíc dolarů. Tato sbírka se již několik let koná vždy na 6. neděli velikonoční, která je Dnem modliteb za pronásledované křesťany. 

„V městě Karakoši žilo před válkou s Islámským státem přes 50 tisíc obyvatel, nyní jich je tam sotva polovina, i přesto jde vidět, že se tam buduje a město vzkvétá," dodává P. Petr Gatnar, který nedávno iráckou Karakoš navštívil.

Obnovu Iráku a návrat obyvatel k běžnému životu podporuje významně i Charita Česká republika. Pomáhají především vracejícím se uprchlíkům obnovit jejich drobné podnikání či hospodářství. Zároveň jsou zapojeni v programu školního stravování, díky němuž i žáci z chudých rodin mohou chodit do školy, a pomáhají i s renovací obydlí, která byla zničena tzv. Islámským státem. Všechny tyto projekty je možné realizovat i díky finančním prostředkům ze sbírek ČBK. Letos v březnu navštívil tato místa v Karakoši i papež František v rámci své apoštolské cesty do Iráku.

Fotogalerie: Průběh stavby nového kostela v Karakoši a vizualizace projektu.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Evropské dotační možnosti pro poskytovatele sociálních služeb

I v novém programovém období EU pokračuje dotační podpora pro poskytovatele sociálních služeb, a to jak na investiční aktivity, tak na ty neinvestiční. Kromě sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb. je podpora směřována i do sociálního bydlení, sociálního podnikání a vzdělávání zaměstnanců.
07.12.2022

Kdo si odnese letos ceny SIGNÁLY AWARDS 2022 ?

06.12.2022

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022