V Karakoši vysvětí nový kostel, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš budou mít od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
Publikováno: 30. 7. 2021 9:00

Foto: P. Petr Gatnar

Stavba kostela Panny Marie, Matky naděje začala koncem ledna tohoto roku. Náklady na celý projekt stavby byly odhadovány na přibližně 380 tisíc dolarů. Katolická církev v ČR přispěla díky sbírce, kterou vyhlásila ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě, částkou 200 tisíc dolarů. Tato sbírka se již několik let koná vždy na 6. neděli velikonoční, která je Dnem modliteb za pronásledované křesťany. 

„V městě Karakoši žilo před válkou s Islámským státem přes 50 tisíc obyvatel, nyní jich je tam sotva polovina, i přesto jde vidět, že se tam buduje a město vzkvétá," dodává P. Petr Gatnar, který nedávno iráckou Karakoš navštívil.

Obnovu Iráku a návrat obyvatel k běžnému životu podporuje významně i Charita Česká republika. Pomáhají především vracejícím se uprchlíkům obnovit jejich drobné podnikání či hospodářství. Zároveň jsou zapojeni v programu školního stravování, díky němuž i žáci z chudých rodin mohou chodit do školy, a pomáhají i s renovací obydlí, která byla zničena tzv. Islámským státem. Všechny tyto projekty je možné realizovat i díky finančním prostředkům ze sbírek ČBK. Letos v březnu navštívil tato místa v Karakoši i papež František v rámci své apoštolské cesty do Iráku.

Fotogalerie: Průběh stavby nového kostela v Karakoši a vizualizace projektu.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež v Řecku: Obnovené lidstvo respektuje život, projevuje zájem o druhé a o stvoření

Papež František na začátku své apoštolské cesty do Řecka promluvil k řeckým státním představitelům, vedoucím osobnostem a diplomatickému sboru a vyzval evropské lídry, aby usilovali o novou lidskost, která respektuje život jako právo.
04.12.2021

UŽ VÍM - Jak mám připravit cestu Pánu Ježíši?

Proč Pána Boha nevidíme? Jak se někdo stane knězem? Jak mám připravit cestu Pánu Ježíši? Nejen na tyto otázky odpovídá ve videu P. Roman Vlk.
04.12.2021

Byl zahájen prodej „Požehnaného ležáku“ z Budvaru

V pátek 3.12, na počátku druhého adventního víkendu, byl ve vyhlášené českobudějovické restauraci Masné krámy slavnostně zahájen prodej „Požehnaného ležáku“ uvařeného v národním pivovaru Budějovický Budvar.
04.12.2021

Papež na Kypru vyzval k usmíření církví i obyvatel rozděleného ostrova

Papež František dnes na Kypru vyzval k usmíření a překonání nevraživosti a předsudků, které několik století provází rozkol katolické a pravoslavné církve. Vyzval rovněž k obnovení rozhovorů mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky o sjednocení ostrova. Papež se dnes v Nikósii setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve a sloužil mši na stadionu, jíž se účastnilo na 7000 lidí, informovala agentura AFP. Zacházení s migranty ve sběrných táborech, kde jsou často vystavení mučení a otroctví, papež srovnal se zločinu nacismu a stalinismu.
03.12.2021

Výzva brněnského biskupa k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ

Přinášíme výzvu brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ.
03.12.2021