V Kábulu čekají na evakuaci i jezuité a sestry Matky Terezy

Kompletní převzetí moci Talibanem má v Afghánistánu dopad na přítomnost katolických misionářů. Jezuité se rozhodli pozastavit své působení na území této země na dobu neurčitou. V Kábulu v současné době čekají na evakuaci dva indičtí jezuité: vedoucí mise v Afghánistánu P. Jerome Sequeira a P. Robert Rodrigues. V podobné situaci jsou i čtyři sestry Matky Terezy.
Publikováno: 18. 8. 2021 11:15

Foto: Vatican News

Předseda Konference jezuitských provincií zemí jižní Asie P. Stany D'Souza potvrdil, že oba zmínění jezuitští kněží jsou v pořádku a jsou ve stálém kontaktu se svými spolubratry. Z letiště v Kábulu P. Sequeira požádal o modlitby za sebe, za P. Rodriguese a za všechny, kteří prožívají tyto dramatické chvíle, a potvrdil, že situace je chaotická a vládne nejistota. A jsou podle něj namístě obavy, že Taliban může po obsazení všech klíčových postů státní správy vypracovat seznam organizací a osob, které si tzv. vezme na mušku. Na základně některých informací islamistické milice již začaly ode dveří ke dveřím identifikovat některé osoby.

Spolu s Misionářkami Lásky jsou jezuité v Afghánistánu přítomni od roku 2004, tři roky po tom, co Spojené státy odstavily od moci Taliban a dva roky po založení katolické mise v této zemi Janem Pavlem II. Jezuité zde pomáhají uprchlíkům a v oblasti vzdělávání. Vyškolily 6300 učitelů, kteří umožnili vzdělávání 25 tisícům chlapců a především mnoha dívkám, kterým předchozí režim Talibanu zakazoval chodit do školy. Byla to cenná, ale i velmi riskantní práce v zemi, kde válka nikdy neskončila.

S přibývajícími dramatickými zprávami z Afghánistánu rostou obavy i v církvi v sousedním Pákistánu. Kamiliánský kněz Mushtaq Anjum pro asijskou katolickou tiskovou agenturu UCA News uvedl, že návrat islamistické skupiny pravděpodobně povede ke zvýšení netolerance vůči náboženským menšinám v Pákistánu, a mohli by tak povzbudit pákistánské fundamentalistické síly, aby se pomstily za porážky z posledních dvou desetiletí: „Fundamentalismus se zvýší. Budou prosazovat své islamistické ražení v Pákistánu, a jak to v takových případech bývá, následky ponesou křesťané.“

Podobné obavy vyjadřují i ​​aktivisté za lidská práva. P. Bonnie Mendes, bývalý výkonný tajemník Národní komise pro spravedlnost a mír v rámci Pákistánské biskupské konference, se však domnívá, že dění v Afghánistánu by nemělo ovlivnit situaci v pákistánské církvi, která byla vždy v hledáčku islamistů, protože je považována za prozápadní. „Mnozí lidé si tu myslí, že udeří Ameriku, když udeří křesťany,“ řekl pákistánský kněz pro agenturu UCA News.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022