V Kábulu čekají na evakuaci i jezuité a sestry Matky Terezy

Kompletní převzetí moci Talibanem má v Afghánistánu dopad na přítomnost katolických misionářů. Jezuité se rozhodli pozastavit své působení na území této země na dobu neurčitou. V Kábulu v současné době čekají na evakuaci dva indičtí jezuité: vedoucí mise v Afghánistánu P. Jerome Sequeira a P. Robert Rodrigues. V podobné situaci jsou i čtyři sestry Matky Terezy.
Publikováno: 18. 8. 2021 11:15

Foto: Vatican News

Předseda Konference jezuitských provincií zemí jižní Asie P. Stany D'Souza potvrdil, že oba zmínění jezuitští kněží jsou v pořádku a jsou ve stálém kontaktu se svými spolubratry. Z letiště v Kábulu P. Sequeira požádal o modlitby za sebe, za P. Rodriguese a za všechny, kteří prožívají tyto dramatické chvíle, a potvrdil, že situace je chaotická a vládne nejistota. A jsou podle něj namístě obavy, že Taliban může po obsazení všech klíčových postů státní správy vypracovat seznam organizací a osob, které si tzv. vezme na mušku. Na základně některých informací islamistické milice již začaly ode dveří ke dveřím identifikovat některé osoby.

Spolu s Misionářkami Lásky jsou jezuité v Afghánistánu přítomni od roku 2004, tři roky po tom, co Spojené státy odstavily od moci Taliban a dva roky po založení katolické mise v této zemi Janem Pavlem II. Jezuité zde pomáhají uprchlíkům a v oblasti vzdělávání. Vyškolily 6300 učitelů, kteří umožnili vzdělávání 25 tisícům chlapců a především mnoha dívkám, kterým předchozí režim Talibanu zakazoval chodit do školy. Byla to cenná, ale i velmi riskantní práce v zemi, kde válka nikdy neskončila.

S přibývajícími dramatickými zprávami z Afghánistánu rostou obavy i v církvi v sousedním Pákistánu. Kamiliánský kněz Mushtaq Anjum pro asijskou katolickou tiskovou agenturu UCA News uvedl, že návrat islamistické skupiny pravděpodobně povede ke zvýšení netolerance vůči náboženským menšinám v Pákistánu, a mohli by tak povzbudit pákistánské fundamentalistické síly, aby se pomstily za porážky z posledních dvou desetiletí: „Fundamentalismus se zvýší. Budou prosazovat své islamistické ražení v Pákistánu, a jak to v takových případech bývá, následky ponesou křesťané.“

Podobné obavy vyjadřují i ​​aktivisté za lidská práva. P. Bonnie Mendes, bývalý výkonný tajemník Národní komise pro spravedlnost a mír v rámci Pákistánské biskupské konference, se však domnívá, že dění v Afghánistánu by nemělo ovlivnit situaci v pákistánské církvi, která byla vždy v hledáčku islamistů, protože je považována za prozápadní. „Mnozí lidé si tu myslí, že udeří Ameriku, když udeří křesťany,“ řekl pákistánský kněz pro agenturu UCA News.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021

Papež: Děkuji tomuto chlapci za lekci o svobodě a bezprostřednosti

Při středeční audienci v aule Pavla VI. ještě před vlastní katechezí papež František reagoval na předchozí příhodu, kdy na pódium vyběhl desetiletý zvídavý chlapec, chytil jej za ruce a začal poskakovat, zajímal se o bílé papežovo solideum a poté se uvelebil vedle něj na židli, kterou mu hbitě uvolnil regent Papežského domu, mons. Sapiena.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 8. Zkušenosti loňských organizátorů

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 8. video: Zkušenosti loňských organizátorů (David Patras, husité Vinohrady a Daniel Chytil, farnost Stodůlky, Praha)
20.10.2021