Ostatky bl. Jindřicha Libraria byly uloženy do relikviáře

V pondělí 9. srpna 2021 v pravé poledne byly v bývalém dominikánském klášteře v Českých Budějovicích uloženy do relikviáře identifikované a ošetřené ostatky bl. Jindřicha Libraria OP.
Publikováno: 20. 8. 2021 12:30

Uložení ostatků byli přítomni (zleva): Ing. Jiří Míchal, Mgr. Zuzana Thomová a P. Zdeněk Mareš; foto: Jan Kotous

Největší dochované ostatky – část calvy, čelist, část stehenní kosti, část kosti pánevní a dva zachované obratle byly uloženy samostatně. Drobné úlomky kostí a identická prsť z nálezu byly rovněž do relikviáře vloženy, avšak odděleně. Vzhledem k tomu, že se dochovala čelist a temenní část lebky, půjde s největší pravděpodobností zrekonstruovat přibližná podoba tohoto prvního převora českobudějovického dominikánského kláštera a rádce krále Přemysla Otakara II. Stejně tak lze doufat, že podle zachované části stehenní kosti půjde odhadnout i výška blahoslaveného Jindřicha.

Text: Jan Kotous, bcb.cz

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Biskupské svěcení ve Vatikánu

Blízkost Bohu, ostatním biskupům, kněžím a stádci: o to papež požádal při biskupském svěcení monsignora Guida Mariniho a monsignora Andrése Gabriela Ferradu Moreiru. Během slavnosti ve Svatopetrském chrámu František hovořil o „velké církevní odpovědnosti“ a zdůraznil, že „biskup je odpovědný spíše za to, aby sloužil, než aby vládl“.
17.10.2021

Anděl Páně: Svátost křtu je ponoření se do Ježíše, který slouží

V neděli 17. října papež František při polední modlitbě Anděl Páně promluvil z okna Apoštolského paláce na téma křestního povolání ke službě, podle vzoru Krista - služebníka.
17.10.2021

Slovo kardinála Dominika Duky k zahájení synodální přípravy 2021 s prosbou o přečtení ve farnostech o 29. neděli v mezidobí

Přinášíme vám úvodní slovo kardinála Dominika Duky k zahájení synodální přípravy 2021 s prosbou o přečtení ve farnostech o 29. neděli v mezidobí 17. října 2021.
17.10.2021

Papež František se v Assisi setká s chudými lidmi

Papež František se 12. listopadu vypraví na soukromou návštěvu Assisi, aby se zde setkal s chudými lidmi z celé Evropy, v předvečer Světového dne chudých, který připadá na 33. neděli v liturgickém mezidobí, letos tedy na 14. listopad.
16.10.2021

Už vím - Proč Pán Ježíš nechce, abychom byli lepší než ostatní?

Přinášíme další video v rámci pořadu P. Romana Vlka s názvem "UŽ VÍM", ve kterém odpovídá na otázky dětí.
15.10.2021