Připomínka Martina Středy, kandidáta na blahořečení

Datum publikace26. 8. 2021, 10.30

Na dnešní den, 26. srpna, připadá připomínka ct. Martina Středy, kněze a provinciála jezuitů, který žil v letech 1587-1649. Žádost o zahájení jeho beatifikačního procesu schválila Česká biskupská konference letos v květnu.

Foto: Odhalení sochy pátera Martina Středy (cs.wikipedia.org)

Ct. Martin Středa se narodil roku 1587 v Hlivici v Horním Slezsku. V 17 letech odešel studovat do Prahy, kde byl přijat do semináře pro chudé studenty. V Brně pak vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Kněžské svěcení přijal ve Štýrském Hradci v roce 1621. Téhož roku začal učit na pražském gymnáziu. Byl horlivý v řeholních povinnostech a v askezi. Stal se věhlasným řečníkem, doktorem filozofie a později i doktorem bohosloví. Dvakrát se stal provinciálem jezuitů. Nejznámějším se stalo Martinovo působení v Brně, kde byl rektorem koleje v letech 1641-1646, a kde také v roce 1649 zemřel ve věku 62 let.

P. Martin Středa SJ je uctívaný obránce Brna, jehož duchovní opora veliteli vojsk i obráncům přispěla k vítězství nad švédskými vojsky v roce 1645. Na památku této události se kolem 15. srpna konají oslavy Dne Brna. V roce 2020 požehnal biskup Cikrle sochu P. Martina Středy, která stojí před jezuitským kostelem v Brně, v němž je P. Středa také uložen k věčnému odpočinku.

Žádost o zahájení procesu beatifikace byla podána brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem a k jejímu schválení došlo na 126. plenárním zasedání ČBK v Nepomuku. Po schválení biskupskou konferencí bude Tovaryšstvo Ježíšovo, které tento kanonizační proces povede, připravovat další procesní kroky, které by po schválení v Římě mohly následně vést k oficiálnímu zahájení diecézní fáze beatifikačního řízení P. Martina Středy, po němž je v Brně pojmenována i ulice v centru města.

Šlo by tak již o druhou osobu úzce spojenou s jihomoravskou metropolí, která by se mohla stát kandidátem svatořečení - po brněnské rodačce Marii Restitutě Kafkové, kterou ve Vídni blahořečil sv. papež Jan Pavel II. dne 21.6.1998.

Více informací o procesu blahořečení P. Martina Středy spolu se svědectvími naleznete zde.

Zdroj: www.biskupstvi.cz, www.catholica.cz

Autor článku: TS ČBK