Cena za nejlepší evropskou teologickou knihu pro Martina Kočího

Evropská společnost pro katolickou teologii (ESCT) udělila českému teologovi Martinu Kočímu Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu za roky 2019/20 a to za knihu Thinking Faith after Christianity (SUNY Press 2020). Cena byla Martinu Kočímu slavnostně udělena na mezinárodním kongresu teologů v německém Osnabrücku v pátek 27. srpna večer.
Publikováno: 28. 8. 2021 13:30

Martin Kočí je teprve druhým Čechem, který toto významné ocenění získal. Prvním oceněným byl prof. Tomáš Halík v roce 2011 a to za knihu Patience Patience with God (v českém orig. Vzdáleným nablízku, nakl. Lidové noviny 2007). Martin Kočí své ocenění převzal právě 10 let poté, co se této pocty dostalo prof. Tomáši Halíkovi.

Tomáš Halík k udělení ceny Martinu Kočímu řekl: „Toto významné mezinárodní ocenění, které si Martin Kočí plně zaslouží, vnímám jako povzbuzení pro celou mladší generaci českých autorů v oblasti filozofie, teologie a humanitních věd.  Máme své místo a své úkoly v kontextu současného evropského myšlení." 

Martin Kočí (*1987) vystudoval teologii na Křesťanské univerzitě Leuven (Belgie) a nyní působí na Filosofickém Institutu Univerzity ve Vídni (Rakousko). Zabývá se fenomenologií a postmoderní filosofií v dialogu s křesťanstvím a o těchto tématech hojně publikoval na mezinárodním fóru. Vydal Thinking Faith after Christianity (SUNY Press 2020) a byl editorem Transforming the Theological Turn (Rowman & Littlefield 2020) .V roce 2018  za svůj text "Metaphysical Thinking after Metaphysics” získal prestižní Cenu za nejlepší akademický esej vyhlašovaný The International Journal for Philosophy and Theology (Routledge).

Zdroj: Česká křesťanská akademie

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021