Dopis předsedovi Senátu ČR ohledně novely zákona o sociálněprávní ochraně dětí

Arcibiskup olomoucký a předseda ČBK Mons. Jan Graubner zaslal list předsedovi Senátu Parlamentu ČR Miloši Vystrčilovi, ve kterém vyjadřuje pochybnosti k novele zákona o sociálněprávní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, kterou má 9. září 2021 projednávat Senát ČR jako senátní tisk č. 145.
Publikováno: 9. 9. 2021 13:00

Podle předsedy ČBK po konzultaci s odborníky z praxe vzbuzují některá ustanovení novely pochybnosti o způsobu navrhovaných změn a o rizicích spojených s budoucím praktickým naplňováním záměru omezení institucionální náhradní rodinné péče, který je jistě chvályhodný.

„Chtěl bych proto apelovat na všechny senátory i na Vás osobně, abyste pečlivě zvážili, zda předkládaná novela skutečně vždy důsledně sleduje jako svoji nejvyšší hodnotu nejlepší prospěch dítěte, nebo naopak je v některých aspektech spíše výsledkem lobbingu partikulárních zájmových skupin (např. neziskových organizací zainteresovaných na podpoře krátkodobé pěstounské péče),“ stojí mimo jiné v dopise.

Arcibiskup také vyjadřuje pochybnosti, zda navrhovaná úprava v konečném důsledku neoslabí rodičovská práva nebo práva dítěte podobně jako tomu bylo v minulosti u novely zákona o ústavní výchově, která byla Ústavním soudem prohlášena za protiústavní na základě ústavní stížnosti podané prezidentem Václavem Havlem (nález sp. zn. Pl. ÚS 23/02), jakož i v minulosti u novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která byla vetována prezidentem Václavem Klausem v roce 2012.

V tomto kontextu se jeví jako potenciálně problémových hned několik bodů, například absence povinnosti krátkodobých pěstounů dítě přijmout, a zejména systémové navyšování krátkodobé pěstounské péče (s hrozbou jejího nadužívání), což rozporuje s principem nejlepšího prospěchu dítěte, jehož přirozeným zájmem je nepochybně stabilní náhradní rodinné prostředí.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež v Řecku: Obnovené lidstvo respektuje život, projevuje zájem o druhé a o stvoření

Papež František na začátku své apoštolské cesty do Řecka promluvil k řeckým státním představitelům, vedoucím osobnostem a diplomatickému sboru a vyzval evropské lídry, aby usilovali o novou lidskost, která respektuje život jako právo.
04.12.2021

UŽ VÍM - Jak mám připravit cestu Pánu Ježíši?

Proč Pána Boha nevidíme? Jak se někdo stane knězem? Jak mám připravit cestu Pánu Ježíši? Nejen na tyto otázky odpovídá ve videu P. Roman Vlk.
04.12.2021

Byl zahájen prodej „Požehnaného ležáku“ z Budvaru

V pátek 3.12, na počátku druhého adventního víkendu, byl ve vyhlášené českobudějovické restauraci Masné krámy slavnostně zahájen prodej „Požehnaného ležáku“ uvařeného v národním pivovaru Budějovický Budvar.
04.12.2021

Papež na Kypru vyzval k usmíření církví i obyvatel rozděleného ostrova

Papež František dnes na Kypru vyzval k usmíření a překonání nevraživosti a předsudků, které několik století provází rozkol katolické a pravoslavné církve. Vyzval rovněž k obnovení rozhovorů mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky o sjednocení ostrova. Papež se dnes v Nikósii setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve a sloužil mši na stadionu, jíž se účastnilo na 7000 lidí, informovala agentura AFP. Zacházení s migranty ve sběrných táborech, kde jsou často vystavení mučení a otroctví, papež srovnal se zločinu nacismu a stalinismu.
03.12.2021

Výzva brněnského biskupa k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ

Přinášíme výzvu brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ.
03.12.2021