Eduard Habsburg: Maďaři trvají na hodnotách, protože za ně bojovali

Datum publikace10. 9. 2021, 10.15

Maďaři očekávají papeže s velkou radostí. Jeho příjezd vnímají jako velkou poctu - ujišťuje maďarský velvyslanec u Svatého stolce. V neděli se František během své krátké návštěvy Budapešti setká s živou lidovou zbožností, která je pro střední Evropu charakteristická,' předesílá Eduard Habsburg.

Foto: Eduard Habsburg-Lothringen, maďarský velvyslanec při Svatém stolci (Vatican Media)

V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas připomněl, že Maďaři jsou evropským a křesťanským národem již tisíc let. Vedle Poláků jsou dnes největšími zastánci evropské integrace. K hodnotám, jako je rodina, národ a víra, však mají větší vztah než některé západní společnosti, protože za tyto hodnoty museli dlouho bojovat. Ve své historii často trpěli okupací, včetně Osmanské, v jejímž područí žili 150 let. Kardinál Mindszenty se stal symbolem maďarského odporu proti komunistickému nadvládě. Dnes je Maďarsko zemí, kde náboženské denominace spolupracují se státem pro společné dobro, říká Eduard Habsburg.

'Dá se říci, že Maďarsko je křesťanská země. Katolíci tvoří většinu, ale kalvinisté jsou ve veřejném životě velmi přítomní. Například náš premiér Viktor Orbán je kalvinista. Jak říká naše ústava, církve spolupracují se státem pro dobro společnosti. Samozřejmě existuje jasná odluka státu od církve, ale náboženské komunity se státem spolupracují, což je velmi viditelné. Maďarsko je zemí, kde je víra přítomna ve veřejném prostoru. Zajímavé je také to, že se zde setkává mnoho různých tradic. Patrný je vliv východního křesťanství, například řeckokatolická církev je silně zastoupena. Velmi významná je například jejich služba mezi Romy. Máme tady komunity s ženatými kněžími s velkými rodinami, ale také pravoslavnou církev a protestanty. Všichni spolu dobře koexistují.'

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku: TS ČBK