V předvečer svatováclavské pouti projde Prahou průvod s Palladiem za požehnání a pokoj

Datum publikace16. 9. 2021, 12.00

U příležitosti svátku hlavního patrona české země sv. Václava, Dne české státnosti a také k uctění 1100. výročí mučednické smrti české kněžny sv. Ludmily pořádá Hnutí duchovní obnovy národa s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským Svatováclavské putování Prahou s Palladiem země české. Uskuteční se v Praze v pondělí 27. září 2021 a účastníci při něm budou prosit za požehnání a pokoj Praze i celé vlasti.

Svatováclavským putováním s Palladiem země české si připomínáme, že Palladium – kovový reliéf Panny Marie – obdržela sv. Ludmila při přijetí svátosti křtu, který jí a knížeti Břetislavovi udělil velkomoravský metropolita sv. Metoděj, a tím bylo přeneseno křesťanství do Prahy a Čech. Ludmila reliéf uchovávala na svém hradu Tetín, kde jej vroucně uctívala. Po její mučednické smrti (15. září 921) Palladium převzal její vnuk sv. Václav, kterého vychovala v křesťanské víře a mariánské úctě, aby moudře vládl a rozhojňoval víru svatou. Ochranný štít Palladium provázel sv. Václava, když se vydával z Pražského hradu k dojednání smíru s nepřáteli, k ochraně Prahy a zajištění pokoje v České zemi.

Svatováclavské putování je zahájeno mší svatou ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě a převzetím Palladia země české u hrobu sv. Ludmily. Procesí vyjde ze svatojiřské baziliky k uctění sv. Prokopa do kostela Všech svatých a pokračuje do svatovítské katedrály k uctění světců a patronů katedrály a uctění sv. Václava ve svatováclavské kapli. Průvod s Palladiem vychází z Pražského hradu do kostela Panny Marie Vítězné k modlitbě a uctění Pražského Jezulátka, dále po Karlově mostu a po uctění sv. Jana Nepomuckého do kostela křížovníků k uctění sv. Anežky České. Procesí pokračuje na Staroměstské nám. k obnovenému mariánskému sloupu a do kostela Matky Boží před Týnem k uctění Palladia města Prahy – Panny Marie Rynecké. Putování je zakončeno u sousoší sv. Václava na Václavském nám. požehnáním Palladiem Praze a Zemi české.

Procesím je vyjádřena starost a zodpovědnost věřících za uchování duchovních tradic a rozvíjení křesťanských hodnot, na kterých byla budována česká státnost a které jsou předpokladem k pokojnému soužití a spolupráci všech občanů bez rozdílu vyznání a přesvědčení k vytváření společného dobra, k rozvoji vlasti a národa.

Plakát s podrobným rozpisem průvodu lze najít v přiloženém souboru.

P. Jiří Koníček, předseda Hnutí duchovní obnovy národa

Autor článku: Jiří Gračka