Papež ke konferenci o zneužívání: Přiznání chyb otevírá nové obzory

„Jedině když se církev postaví čelem k pravdě o tomto krutém jednání a pokorně požádá oběti o odpuštění, bude schopna znovu se stát útočištěm pro všechny, kteří to potřebují,“ řekl papež František ve videoposelství adresovaném účastníkům mezinárodní konference o ochraně nezletilých v církvi, která začíná v neděli 19. září ve Varšavě.
Publikováno: 19. 9. 2021 16:30

Konference se zúčastní zástupci Svatého stolce a církví střední a východní Evropy. Jejím cílem je integrovat opatření v oblasti prevence sexuálního zneužívání nezletilých. Konference se bude zabývat reakcí církve na krizi sexuálního zneužívání v naší části světa a obtížemi, s nimiž se v boji proti tomuto jevu setkáváme.

Ve videoposelství papež zdůraznil, že ochrana těch nejzranitelnějších před zneužíváním je naším společným posláním. Vybízel k tomu, aby se církev vydala “na cestu konkrétní reformy”, který by zamezila dalším případům zneužívání a vedla k reálným a důvěryhodným změnám,” řekl František.

Nejde totiž pouze o budoucnost církve, ale také o lidská srdce.

„Vyzývám vás, abyste naslouchali hlasu obětí a zapojili se do diskuse. Týká se nejen budoucnosti církve ve střední a východní Evropě, ale také srdcí křesťanů. Nejste první, kdo má povinnost podniknout tyto nezbytné kroky, a je nepravděpodobné, že byste byli poslední. Ale vězte, že v těchto těžkých časech nejste sami. Přiznání našich chyb a nedostatků nás zajisté může vést k pocitu zranitelnosti a křehkosti. Může však být také časem nádherné milosti, časem sebeobětování, které otevírá nové obzory lásky a vzájemné služby. Když si uvědomíme své vlastní chyby, nemusíme se ničeho bát, protože je to sám Pán, kdo nás k tomuto okamžiku dovede.“

Závěrečnou papežovu výzvu uvedla známá citace z Abrahama Lincolna - Bez zášti k nikomu a s láskou ke všem (With malice toward none and charity toward all), s níž se obrací ke všem sférám života církve s pobídkou, abychom byli ve službě obětem zneužívání pokornými Pánovými nástroji, nástroji Pána, sloužili obětem zneužívání, vnímali je jako společníky a protagonisty společné budoucnosti, učili se jeden od druhého, abyste se stali věrnějšími a odolnějšími, abychom společně mohli čelit výzvám, které nás čekají.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021