Papež ke konferenci o zneužívání: Přiznání chyb otevírá nové obzory

Datum publikace19. 9. 2021, 16.30

„Jedině když se církev postaví čelem k pravdě o tomto krutém jednání a pokorně požádá oběti o odpuštění, bude schopna znovu se stát útočištěm pro všechny, kteří to potřebují,“ řekl papež František ve videoposelství adresovaném účastníkům mezinárodní konference o ochraně nezletilých v církvi, která začíná v neděli 19. září ve Varšavě.

Konference se zúčastní zástupci Svatého stolce a církví střední a východní Evropy. Jejím cílem je integrovat opatření v oblasti prevence sexuálního zneužívání nezletilých. Konference se bude zabývat reakcí církve na krizi sexuálního zneužívání v naší části světa a obtížemi, s nimiž se v boji proti tomuto jevu setkáváme.

Ve videoposelství papež zdůraznil, že ochrana těch nejzranitelnějších před zneužíváním je naším společným posláním. Vybízel k tomu, aby se církev vydala “na cestu konkrétní reformy”, který by zamezila dalším případům zneužívání a vedla k reálným a důvěryhodným změnám,” řekl František.

Nejde totiž pouze o budoucnost církve, ale také o lidská srdce.

„Vyzývám vás, abyste naslouchali hlasu obětí a zapojili se do diskuse. Týká se nejen budoucnosti církve ve střední a východní Evropě, ale také srdcí křesťanů. Nejste první, kdo má povinnost podniknout tyto nezbytné kroky, a je nepravděpodobné, že byste byli poslední. Ale vězte, že v těchto těžkých časech nejste sami. Přiznání našich chyb a nedostatků nás zajisté může vést k pocitu zranitelnosti a křehkosti. Může však být také časem nádherné milosti, časem sebeobětování, které otevírá nové obzory lásky a vzájemné služby. Když si uvědomíme své vlastní chyby, nemusíme se ničeho bát, protože je to sám Pán, kdo nás k tomuto okamžiku dovede.“

Závěrečnou papežovu výzvu uvedla známá citace z Abrahama Lincolna - Bez zášti k nikomu a s láskou ke všem (With malice toward none and charity toward all), s níž se obrací ke všem sférám života církve s pobídkou, abychom byli ve službě obětem zneužívání pokornými Pánovými nástroji, nástroji Pána, sloužili obětem zneužívání, vnímali je jako společníky a protagonisty společné budoucnosti, učili se jeden od druhého, abyste se stali věrnějšími a odolnějšími, abychom společně mohli čelit výzvám, které nás čekají.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová