Kardinál O´Malley vyzval k pastoračnímu obrácení v souvislosti se sexuálním zneužíváním v církvi

Předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých v neděli ve Varšavě zahájil mezinárodní konferenci o ochraně nezletilých. V úvodním proslovu zopakoval výzvu papeže Františka, aby církev ve východní a střední Evropě prošla pastorační proměnou.
Publikováno: 20. 9. 2021 15:15

„Naslouchání obětem zneužívání, jejich uznání a upřímná snaha o jejich odpuštění jsou nezbytnými kroky na této cestě obnovy“, prohlásil kard. Seán O'Malley v úvodu čtyřdenní varšavské konference (19.-22. září), která se koná pod mottem „Naším společným posláním je chránit Boží děti“. „Obrácení na osobní i institucionální úrovni je jádrem procesu obnovy a je nezbytné pro to, co papež František nazývá 'misionářskou proměnou' společnosti“, pokračoval předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých a dodal: „Musíme usilovat o změnu, která bude začleněna do všech aspektů církevního života, bojovat proti sexuálnímu zneužívání všude tam, kde k němu dochází, bez ohledu na postavení nebo funkci osoby, která se zločinu dopustila“.

Kardinál O'Malley poté nabídl tři kroky, které mají církevním představitelům pomoci k ochraně a péči o nezletilé a zranitelné osoby. Prvním z nich je naslouchání, které vyžaduje srdce ochotné uznat pravdu. V tomto ohledu je důležité vytvářet a zlepšovat komunikační kanály, kupříkladu speciální telefonní linky nebo e-mailovou poštu, na které se mohou obrátit oběti nebo jejich rodinní příslušníci. Dalším krokem v procesu obnovy je uznání obětí a snaha o hluboké porozumění tomu, co prožily. „Zatímco pastýři nesou odpovědnost za ochranu církve a v mnoha případech trpěli nebo obětovali své životy při obraně víry“, řekl kardinál O'Malley, „je třeba, aby církevní skeptická a někdy dokonce ponižující reakce na svědectví o zneužívání nepůsobila vážnou újmu lidem, které církev považuje za svou pastorační prioritu“. Třetím a posledním krokem je hledání odpuštění, neboť s mnoha oběťmi bylo zacházeno nespravedlivě a byly odmítnuty ve svém utrpení samotnou církví.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Novým pražským arcibiskupem byl jmenován J. Exc. Jan Graubner

Jeho Svatost papež František o dnešním poledni jmenoval 37. pražským arcibiskupem J. Exc. Mons. Jana Graubnera, doposavadního arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského. Stává se tak 25. primasem českým.
13.05.2022

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc květen 2022

Modleme se, abychom s papežem Františkem ochotněji svěřovali Panně Marii utrpení a slzy ukrajinského lidu
09.05.2022

Poselství k 59. světovému dni modliteb za povolání

8. května 2022, na čtvrtou neděli velikonoční, slavíme 59. světový den modliteb za povolání. Letos má téma „Povoláni k vytváření lidské rodiny“. Uveřejňujeme poselství, které Svatý otec František zasílá k této příležitosti biskupům, kněžím, zasvěceným mužům a ženám a věřícím na celém světě.
07.05.2022

Výuka anglického jazyka na střední odborné škole

Evangelická akademie - Vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola přijme pedagoga, studenta vyššího ročníku VŠ nebo odborníka z praxe na výuku anglického jazyka na částečný úvazek (v rozsahu 14 eventuálně 18 vyučovacích hodin za týden v 1. -3. ročníku SOŠ + kombinované studium - dospělí). Termíny výuky na SOŠ po domluvě a v kombinované formě v pátek a výjimečně v sobotu. Nástup možný od 1.9. 2022. Strukturovaný životopis zasílejte do 31.5.2022.
06.05.2022

Květnové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Vše kvete a voní a do schránky přistává všem našim čtenářkám časopis IN! Je stejně barevný a pestrý jako příroda na jaře. Plný vůní, zajímavostí a příběhů. Začtěte se!
04.05.2022