Kardinál O´Malley vyzval k pastoračnímu obrácení v souvislosti se sexuálním zneužíváním v církvi

Předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých v neděli ve Varšavě zahájil mezinárodní konferenci o ochraně nezletilých. V úvodním proslovu zopakoval výzvu papeže Františka, aby církev ve východní a střední Evropě prošla pastorační proměnou.
Publikováno: 20. 9. 2021 15:15

„Naslouchání obětem zneužívání, jejich uznání a upřímná snaha o jejich odpuštění jsou nezbytnými kroky na této cestě obnovy“, prohlásil kard. Seán O'Malley v úvodu čtyřdenní varšavské konference (19.-22. září), která se koná pod mottem „Naším společným posláním je chránit Boží děti“. „Obrácení na osobní i institucionální úrovni je jádrem procesu obnovy a je nezbytné pro to, co papež František nazývá 'misionářskou proměnou' společnosti“, pokračoval předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých a dodal: „Musíme usilovat o změnu, která bude začleněna do všech aspektů církevního života, bojovat proti sexuálnímu zneužívání všude tam, kde k němu dochází, bez ohledu na postavení nebo funkci osoby, která se zločinu dopustila“.

Kardinál O'Malley poté nabídl tři kroky, které mají církevním představitelům pomoci k ochraně a péči o nezletilé a zranitelné osoby. Prvním z nich je naslouchání, které vyžaduje srdce ochotné uznat pravdu. V tomto ohledu je důležité vytvářet a zlepšovat komunikační kanály, kupříkladu speciální telefonní linky nebo e-mailovou poštu, na které se mohou obrátit oběti nebo jejich rodinní příslušníci. Dalším krokem v procesu obnovy je uznání obětí a snaha o hluboké porozumění tomu, co prožily. „Zatímco pastýři nesou odpovědnost za ochranu církve a v mnoha případech trpěli nebo obětovali své životy při obraně víry“, řekl kardinál O'Malley, „je třeba, aby církevní skeptická a někdy dokonce ponižující reakce na svědectví o zneužívání nepůsobila vážnou újmu lidem, které církev považuje za svou pastorační prioritu“. Třetím a posledním krokem je hledání odpuštění, neboť s mnoha oběťmi bylo zacházeno nespravedlivě a byly odmítnuty ve svém utrpení samotnou církví.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021