Katolický týdeník: Potomek sv. Ludmily na Tetíně

Tisíce lidí v sobotu 18. září připutovaly do Tetína na Berounsku na Národní svatoludmilskou pouť. Slavnostní mši ke 1100. výročí umučení první české světice slavil pod širým nebem kardinál Christoph Schönborn.
Publikováno: 21. 9. 2021 17:30

Hlavním celebrantem poutní mše svaté byl papežský legát, kardinál Christoph Schönborn. Snímek Roman Albrecht / Člověk a Víra

 „Je mi velkou ctí vyřídit vám osobní pozdrav od papeže Františka,“ přivítal poutníky papežský legát pro tuto slavnost, vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn, kterého lidé několikrát odměnili spontánním potleskem. Tento československý krajan strávil na Litoměřicku – tedy nedaleko jednoho ze dvou možných rodišť sv. Ludmily - prvních devět měsíců života, než byla jeho rodina po druhé světové válce odsunuta. „K mé lítosti jsem se nenaučil česky a omlouvám se za špatnou výslovnost,“ uvedl kardinál vícekrát. Nyní patří mezi nejbližší papežovy spolupracovníky (více v rozhovoru v příštím vydání KT).

V obsáhlém kázání kardinál Schönborn zmínil, že sv. Václav by nebyl vzorovým křesťanským vládcem bez své babičky. „Mnoho z vás si pamatuje nezastupitelnou roli babiček v ateistickém komunistickém režimu. Komunisté se jim vysmívali, ale také se jich báli. I v sekularizovaném světě jsou prarodiče nejlepšími zprostředkovateli víry,“ zdůraznil a připomněl, že letos se z pověření papeže slavil první Světový den prarodičů a seniorů. Kardinál se v kázání poutníků také otázal, „co znamená být křesťanskou menšinou v zemi, kde převažují ‚něcisté‘“. A připomněl slova papeže Benedikta XVI. z jeho návštěvy Česka roku 2009, že Češi se „nechtějí stát objektem misie a vydat všanc svobodu myšlení a chtění, ale otázka po Bohu zůstává i pro ně přítomná, i když nemohou uvěřit konkrétnímu způsobu, kterým se k nim obrací“. A na závěr kardinál vybídl: „Svatí žijí. Oni nejsou v muzeu. Proč bychom se jinak modlili ‚svatá Ludmilo, oroduj za nás‘?“

Ještě před mší sv. obdržel arcibiskup Schönborn od starosty Tetína darem certifikát, který na základě genealogického výzkumu prokazuje, že je jedním z potomků kněžny Ludmily. „Velice mě ta zpráva překvapila a ještě dnes to zavolám mamince. Ale jsem si jistý, že jsme všichni příbuzní skrze Adama a Evu,“ dodal kardinál s úsměvem po bohoslužbě po dotazu KT. Eleonore Schönbornová nedávno oslavila 101. narozeniny (rozhovor v KT 16), a jak kardinál při bohoslužbě uvedl, má patnáct pravnoučat, a vyřídil i její srdečné pozdravy poutníkům.

TEREZA ZAVADILOVÁ

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze ho číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů.

Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.

 

Ze Slovenska k celé Evropě

Čtyři dny prožili Slováci s hlavou církve – papežem Františkem. Svatý otec se vrátil do Říma ve středu 15. září po programu nabitém setkáními, společnými modlitbami i překvapivými kroky.

Podle čeho budete volit?

Osobnostem duchovního života jsme položili otázku: Podle čeho se budete rozhodovat  v nadcházejících parlamentních volbách 8.–9. října?

Co jsou to křesťanské hodnoty?

Nejen v předvolební kampani slýcháme apely k obraně křesťanských hodnot. Nejedná se ale často jen o prázdná hesla?

Na usedlosti plánují dětský hospic


Dětský lůžkový hospic vybuduje na pražské usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových. Areál plánuje otevřít do pěti let.

 

Připravujeme: CHRISTOPH SCHÖNBORN

Papežský legát pro oslavy výročí 1100 let od umučení sv. Ludmily a vídeňský arcibiskup poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021

Papež: Děkuji tomuto chlapci za lekci o svobodě a bezprostřednosti

Při středeční audienci v aule Pavla VI. ještě před vlastní katechezí papež František reagoval na předchozí příhodu, kdy na pódium vyběhl desetiletý zvídavý chlapec, chytil jej za ruce a začal poskakovat, zajímal se o bílé papežovo solideum a poté se uvelebil vedle něj na židli, kterou mu hbitě uvolnil regent Papežského domu, mons. Sapiena.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 8. Zkušenosti loňských organizátorů

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 8. video: Zkušenosti loňských organizátorů (David Patras, husité Vinohrady a Daniel Chytil, farnost Stodůlky, Praha)
20.10.2021