Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
Publikováno: 23. 9. 2021 14:45

Místní Charity při příležitosti Dne Charity představí široký záběr své činnosti a pomoci pro různé typy lidí v nouzi – při dnech otevřených dveří, formou koncertů, výstav a soutěží pro děti, ale také bohoslužeb. Smyslem podzimních akcí je „obdarovat“ zájemce, a zároveň si získat jejich přízeň.

Charita se tímto hlásí k odkazu sv. Vincence z Pauly, zakladatele moderní charitní práce. „Svatý Vincenc pomáhal cíleně, promyšleně a ve velkém! Díky svým mimořádným organizačním schopnostem předstihl svoji dobu,“ dodává na vysvětlenou Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.  

Několik příkladů z letošní nabídky:

V sobotu 25. září se koná Běh sv. Václava. Start v 9.30 u Oční studánky ve Starém Jičíně.

V neděli 26. září v Jindřichově Hradci v kostele Nejsvětější Trojice naproti Fakultě managementu VŠE bude od 15.30 hodin celebrovat mši sv. probošt Ivo Prokop. Poté hydrobiolog David Pithart promluví na téma Lidský kořen environmentální krize podle papeže Františka. Na závěr zahraje jindřichohradecký harmonikář Ondřej Vácha.

V pondělí 27. září bude sloužena mše za charitní dílo a ke cti sv. Vincence z Pauly od 12 hodin v kapli TV Noe v Ostravě. Bohoslužba bude přenášena živě na vlnách TV Noe.

Do pondělí 27. září je v křížové chodbě dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích možné zhlédnout putovní verzi výstavy Můj svět, kterou již potřinácté organizuje Charita Opava. Výstava je veřejnosti přístupná o víkendech a v čase bohoslužeb.

V sobotu 2. října se koná již 3. ročník akce Pouť lidí dobré vůle tří Charit – pěšky, na kole, autobusem i online – na Chlumek u Luže. Mše začíná v 15 hodin. Ve stejný den pořádají 4. Charitní pouť ve Vidnavě. Po mši v místním kostele, která začíná ve 14 hodin, následuje posezení na farní zahradě.

Ve středu 6. října pořádají v Lanškrouně od 13 do 18 hod den otevřených dveří v Centru sociálních služeb v Havlíčkově ulici. Centrum v Lanškrouně provozuje Oblastní charita Ústí nad Orlicí.

Ve čtvrtek 7. října připravila Charita Odry den otevřených dveří Denního stacionáře pro seniory a Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Manhattan Odry.

Přehled akcí najdete zde a zde
 

Den Charity a sv. Vincenc

Nápad představit Charitu a její aktivity veřejnosti vznikl v roce 2004 na jižní Moravě. Čeští a moravští biskupové v roce 2008 oficiálně vyhlásili 27. září (svátek sv. Vincence z Pauly) jako Den Charity. S akcemi není spojena žádná finanční sbírka.

Vincenc z Pauly (1576–1660) zasvětil jako kněz svůj život práci pro chudé. Za válek v letech 1648 až 1653 řídil z Paříže prostřednictvím misionářů dodávky potravin a oděvů pro válkou zbídačené kraje. Peníze sháněl u královského dvora a šlechty, kterou informoval o zoufalé situaci v regionech na základě zpráv od svých misionářů. A nezapomínal přitom ani na duchovní pomoc zuboženému obyvatelstvu.

Vincenc založil řadu charitativních organizací, zejména Kongregaci dcer křesťanské lásky (s Louisou de Marillac, která byla později svatořečena) a Kongregaci kněží misionářů (lazaristé). V roce 1737 ho papež Kliment XII. prohlásil za svatého.

 

Zdroj: TZ Charita ČR

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021