Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
Publikováno: 23. 9. 2021 15:00

Foto: Setkání s kábulskými rodinami (Vatican Media)

S prstenem a tunikou. Takto Pary Gulová předstoupila před papeže Františka a předala mu prsten na památku svého manžela, kterého „pohltil“ teror hnutí Taliban, a jeho roucho, „které vypovídá o životě plném utrpení“. Papež tento dar přijal pod podmínkou, že ho sama dárkyně bude uchovávat na znamení vzájemného přátelství a naděje. Spolu s paní Gulovou se do salonku auly Pavla VI. dostavily její tři dcery a syn ve věku 14-25 let. Právě dívky, které prostřednictvím svých mobilních telefonů žádaly o pomoc, umožnily rychlý útěk této rodiny z Kábulu do nového domova v severní Itálii, a to díky solidární síti afghánského uprchlíka a spisovatele Alího Ehsáního a nadaci Meet Human.

Uprchnout z Afghánistánu se podařilo třem křesťanským rodinám, které se staly terčem hnutí Táliban poté, co ovládlo Kábul. „Mého manžela propustili, pak ho zatkli a od té doby o něm nemáme žádné zprávy,“ vysvětlila papeži sedmapadesátiletá Pary Gulová. „Pravděpodobně nás někdo udal, protože jsme křesťané,“ dodává. Polovinu ze čtrnácti uprchlíků, které papež přijal, tvořily nezletilé děti, které mu předaly své výkresy. Nejmladšímu Eliyasovi je teprve rok a po příjezdu do Itálie byl převezen do nemocnice, kde se potýkal s těžkou infekcí, ale nyní se již těší plnému zdraví.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021