Papež František zahájil zasedání evropských biskupů

Ve včerejší podvečer předsedal papež František u oltáře Katedry ve Vatikánské bazilice mši svaté, která zahájila plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (potrvá do 26. 9.).
Publikováno: 24. 9. 2021 10:00

Foto: Papež ve Vatikánské bazilice (Vatican Media)

Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) si letos připomíná padesát let od svého založení, jak napovídá téma plenárního zasedání: CCEE, 50 let ve službě Evropě, vzpomínky a perspektivy v horizontu encykliky Fratelli tutti. Při mši svaté ze včerejší liturgické památky sv. Pia z Pietrelciny s papežem Františkem koncelebrovali předsedové evropských biskupských konferencí, včetně arcibiskupa Jana Graubnera. Závěrečný pozdrav předsedy Rady evropských biskupských konferencí namísto kardinála Angela Bagnasca, který onemocněl Covidem-19, pronesl jeho zástupce, kardinál Nichols. Celý text homilie Svatého otce najdete ZDE.

Po skončení mše svaté se evropští biskupové shromáždili u Petrova hrobu, aby společně obnovili vyznání víry. Poté se zastavili ke chvíli osobní modlitby u hrobů sv. Pavla VI. a Jana Pavla I., aby tak zakončili krátkou pouť vděčnosti vůči papežům, kteří Radu evropských biskupských konferencí provázeli v minulých padesáti letech. A konečně u hrobu sv. Jana Pavla II. pronesli modlitbu k Panně Marii, Matce Evropy, kterou napsal sám svatý polský papež v závěru apoštolské exhortace Ecclesia in Europa.

V pátek začne plenární zasedání, které potrvá do neděle 26. září. V rámci jeho programu vystoupí mimo jiné kardinál státní sekretář Pietro Parolin, předsedkyně Mezinárodní federace katolických univerzit a rektorka Katolické univerzity v Portugalsku, prof. Isabel Capeloa Gil, či někdejší předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Předsedy evropských biskupských konferencí v pátek odpoledne na římském pahorku Quirinale přijme italský prezident Sergio Mattarella a v neděli dopoledne budou v bazilice sv. Jana na Lateránu koncelebrovat při eucharistické slavnosti, již povede nově zvolený předseda Rady evropských biskupských konferencí, za spoluúčasti dvou nových místopředsedů.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021