Kolínský kardinál Woelki se dočasně stahuje, papež mu však vyslovil důvěru

Po prozkoumání výsledků apoštolské vizitace kolínské arcidiecéze kvůli řešení případů zneužívání papež František přijal žádost kardinála Woelkiho o přestávku. Zároveň zamítl odstoupení dvou pomocných biskupů Puffa a Schwaderlappa.
Publikováno: 25. 9. 2021 12:45

Foto: Vatican News

Papež František přijal žádost kardinála Rainera Marii Woelkiho, kolínského arcibiskupa, který se chce od poloviny října do začátku postní doby příštího roku stáhnou do duchovního ústraní, avšak potvrdil jej v úřadě. Vyplývá to ze sdělení Apoštolské nunciatury v Německu, které zveřejnila kolínská arcidiecéze a Německá biskupská konference.

Toto prohlášení se odvolává na rozhodnutí Svatého otce, vyplývající z přešetření výsledků apoštolské vizitace stockholmského arcibiskupa Arborelia a rotterdamského biskupa van den Hendeho, která se uskutečnila v červnu tohoto roku a jejímž cílem bylo prozkoumat složitou pastorační situaci v oblasti zneužívání.

Obvinění proti kardinálu Woelkimu vyvrácena

Pokud jde o kardinála Woelkiho, v prohlášení se uvádí, že neexistují žádné důkazy o tom, že by při řešení případů sexuálního zneužívání jednal v rozporu se zákonem. Obvinění kardinála ze zatajování těchto případů byla vyvrácena dokumentací, kterou prověřil Svatý stolec, a skutečnostmi, které mezitím vyšly najevo. Tiskové sdělení naopak vyzdvihuje arcibiskupovo odhodlání řešit zločiny zneužívání, pečovat o oběti a podporovat prevenci. Kardinál Woelki se však při celkovém řešení této záležitosti dopustil také velkých chyb, zdůrazňuje se v prohlášení, zejména pokud jde o komunikaci. To zásadně přispělo ke krizi důvěry v arcidiecézi.

Přestávka ve výkonu úřadu

V uplynulém týdnu přijal papež František kardinála Woelkiho k dlouhému rozhovoru. Svatý otec, píše se v prohlášení nunciatury, s kardinálem Woelkim počítá a uznává jeho loajalitu vůči Svatému stolci a jeho oddanost jednotě církve. Zároveň je jasné, že arcibiskup a arcidiecéze potřebují přestávku, čas obnovy a smíření. Proto bylo rozhodnuto, že kardinál Woelki stráví určitou dobu mimo diecézi. Do jeho návratu se o arcidiecézi postará pomocný biskup Rolf Steinhäuser jako apoštolský administrátor sede plena.

Zamítnutí rezignace pomocných biskupů Puffa a Schwaderlappa

Na druhé straně se papež po prozkoumání informací, které obdržel od apoštolských vizitátorů, rozhodl nepřijmout rezignaci dvou pomocných kolínských biskupů, Dominika Schwaderlappa a Ansgara Puffa. Prohlášení v souvislosti s nimi uvádí, že v obou případech byly zjištěny chyby v řízení, nikoli však úmysl zakrýt zneužívání nebo ignorovat oběti. Z tohoto důvodu se mons. Puff okamžitě vrátí do svého úřadu, zatímco mons. Schwaderlapp požádal papeže o povolení vykonávat roční pastorační službu v keňské arcidiecézi Mombasa a poté se vrátí do Kolína nad Rýnem.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021