Radu evropských biskupských konferencí povede Litevec Grušas

Datum publikace27. 9. 2021, 11.30

V čele Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) poprvé stojí arcibiskup, který se nenarodil na evropské půdě. Za nástupce kardinála Angela Bagnasca zvolili účastníci římského plenárního zasedání vilniuského arcibiskupa Gintarase Grušase, který se narodil v roce 1961 ve Washingtonu v litevské diaspoře.

Foto: Nové předsednictví CCEE

Spolu s ním na pozici místopředsedů přicházejí kardinál Jean-Claude Hollerich, lucemburský arcibiskup, ale také předseda COMECE a generální relátor příští biskupské synody, a biskup László Német, předseda Biskupské konference svatých Cyrila a Metoděje, která sdružuje biskupy Srbska, Černé Hory, Kosova a Severní Makedonie.

„První dva roky mého mandátu“, řekl arcibiskup Grušas na svém prvním setkání s tiskem po svém zvolení, „budou roky synodálního přechodu, protože Rada evropských biskupských konferencí vstupuje také do procesu synody o synodalitě. Duch nás v tomto smyslu vyzývá, abychom pracovali nejen jako místní a národní církve, ale také jako Rada, tedy jako evropský kontinent“. Svou volbou tak evropští biskupové učinili generační obrat v předsednictví biskupů. Zároveň, jak arcibiskup Grušas zdůraznil, do předsednictva byl zvolen jeden člen z Východu, jeden ze střední Evropy (Litva je geografickým středem Evropy) a jeden ze Západu, podle schématu, které překonává dichotomii Východ-Západ, protože „každá část Evropy má své vlastní výzvy, existují obecné výzvy a existují výzvy pro každou biskupskou konferenci, pro každou zemi“. Nový předseda také poznamenal, že předsednictví kardinála Hollericha v Komisi evropských episkopátů není překážkou, neboť již delší dobu existuje přání větší synergie mezi CCEE a COMECE. Jak kardinál Hollerich vysvětlil: „COMECE sleduje evropské politiky, zatímco CCEE má širší pohled, sociální pastoraci pro celou Evropu.“

Kdo se tedy stal novým prezidentem Rady evropských biskupských konferencí? Arcibiskup Grušas oslavil své 60. narozeniny 23. září, v den zahájení jubilejního 50. plenárního zasedání. Je prvním prezidentem CCEE, který se nenarodil na evropské půdě: jeho rodina emigrovala do Washingtonu během sovětské okupace mezi 200 rodinami, kterým bylo umožněno opustit Sovětský svaz a vrátit se ke svým rodinám (arcibiskupův otec byl již ve Spojených státech, matka a starší sestra se k němu připojily později). Z Washingtonu se rodina přestěhovala do Kalifornie, kde arcibiskup vystudoval matematiku a informatiku na prestižní univerzitě UCLA a poté pracoval jako technický konzultant ve společnosti IBM.

Arcibiskup Grušas poté studoval ve františkánském semináři a na univerzitě ve Steubenville a posléze na Angelicu v Římě. V roce 1993 byl jako jáhen vyslán do Litvy, aby se postaral o organizaci první cesty Jana Pavla II. do Litvy. Po vysvěcení byl do roku 1997 generálním sekretářem Litevské biskupské konference a v letech 2001-2003 rektorem kněžského semináře ve Vilniusu. V roce 2010 byl jmenován vojenským ordinářem Litvy a v roce 2013 vystřídal kardinála Audryse Juozase Bačkise ve funkci arcibiskupa Vilniusu.

Jako předseda Litevské biskupské konference (od roku 2014), člen Kongregace pro klérus a vatikánského Dikasteria pro komunikaci, přijal ve Vilniusu také papeže Františka během jeho cesty do Pobaltí v září 2018. Arcibiskup Grušas vždy prohlašoval, že jeho zkušenosti z IBM mu pomohly lépe zvládnout „manažerské“ aspekty jeho biskupské práce. Jako první předseda druhého padesátiletého funkčního období CCEE bude vyzván, aby organizaci dodal nový impuls. Litevský arcibiskup již vysvětlil, že od nynějška nelze všechny výzvy považovat za evropské, ale za mezinárodní, od péče o stvoření až po otázku migrantů. Je to začátek nové generace a velké generační změny i pro evropské biskupy.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová