Vstaň a dosvědčuj radost z Krista, píše František mladým lidem

Datum publikace28. 9. 2021, 9.30

Svatý stolec v pondělí zveřejnil poselství papeže Františka ke XXXVI. Světovému dni mládeže, který se letos poprvé bude slavit v místních církvích po celém světě o slavnosti Ježíše Krista Krále, tedy o poslední neděli v liturgickém mezidobí (21. listopadu).

Foto: Světové dny mládeže v Polsku (2016)

„Vstaň! Činím tě svědkem toho, co jsi viděl!“ (srov. Sk 26,16): takové je téma poselství adresovaného mladým lidem, které je součástí trojdílného cyklu, jenž je doprovází na cestě mezi Světovými dny mládeže v Panamě (2019) a Světovými dny mládeže v Lisabonu (2023) a jejichž ústředním slovesem je „vstát“. Letos jsou mladí lidé zváni k rozjímání o obrácení svatého Pavla, který se z pronásledovatele stal učedníkem a svědkem. Papež znovu vykládá epizodu z Damašku, která je zlomovým bodem v životě Apoštola národů, a vede mladé lidi k objevení bezpodmínečné Boží lásky ke každému člověku. „Pán“, píše papež František, „si dokonce vybírá toho, kdo jej pronásleduje. Neexistuje člověk, který by pro Boha byl nenapravitelný. Skrze osobní setkáním s Ním je vždy možné začít znovu. Žádný mladý člověk není mimo dosah Boží milosti a milosrdenství“.

Papež František také nabízí několik konkrétních pokynů, jak „vstát a svědčit“ před vrstevníky, které mladí lidé naší doby potkávají „cestou do Damašku.“ Je možné vstát a svědčit o lásce a úctě v lidských vztazích, o tom, že lze opětovně vybudovat život, který ztroskotal, i o vzkříšení lidí, kteří jsou již duchem mrtví. V doprovodném tiskovém prohlášení upozorňuje vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život na nedávno vydané Pastorační směrnice pro slavení Světového dne mládeže v místních církvích, které shromažďují podněty a zkušenosti z minulých Světových dnů mládeže. Dodejme, že příští mezinárodní Světové dny mládeže bude v roce 2023 hostit Lisabon.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová