Vstaň a dosvědčuj radost z Krista, píše František mladým lidem

Svatý stolec v pondělí zveřejnil poselství papeže Františka ke XXXVI. Světovému dni mládeže, který se letos poprvé bude slavit v místních církvích po celém světě o slavnosti Ježíše Krista Krále, tedy o poslední neděli v liturgickém mezidobí (21. listopadu).
Publikováno: 28. 9. 2021 9:30

Foto: Světové dny mládeže v Polsku (2016) 

„Vstaň! Činím tě svědkem toho, co jsi viděl!“ (srov. Sk 26,16): takové je téma poselství adresovaného mladým lidem, které je součástí trojdílného cyklu, jenž je doprovází na cestě mezi Světovými dny mládeže v Panamě (2019) a Světovými dny mládeže v Lisabonu (2023) a jejichž ústředním slovesem je „vstát“. Letos jsou mladí lidé zváni k rozjímání o obrácení svatého Pavla, který se z pronásledovatele stal učedníkem a svědkem. Papež znovu vykládá epizodu z Damašku, která je zlomovým bodem v životě Apoštola národů, a vede mladé lidi k objevení bezpodmínečné Boží lásky ke každému člověku. „Pán“, píše papež František, „si dokonce vybírá toho, kdo jej pronásleduje. Neexistuje člověk, který by pro Boha byl nenapravitelný. Skrze osobní setkáním s Ním je vždy možné začít znovu. Žádný mladý člověk není mimo dosah Boží milosti a milosrdenství“.

Papež František také nabízí několik konkrétních pokynů, jak „vstát a svědčit“ před vrstevníky, které mladí lidé naší doby potkávají „cestou do Damašku.“ Je možné vstát a svědčit o lásce a úctě v lidských vztazích, o tom, že lze opětovně vybudovat život, který ztroskotal, i o vzkříšení lidí, kteří jsou již duchem mrtví. V doprovodném tiskovém prohlášení upozorňuje vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život na nedávno vydané Pastorační směrnice pro slavení Světového dne mládeže v místních církvích, které shromažďují podněty a zkušenosti z minulých Světových dnů mládeže. Dodejme, že příští mezinárodní Světové dny mládeže bude v roce 2023 hostit Lisabon.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021