Fotogalerie: Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi 2021

V úterý 28. září 2021 na svátek sv. Václava byla ve Staré Boleslavi otevřena zrekonstruovaná bazilika sv. Václava. Na začátku slavnostní mše svaté požehnal baziliku kardinál Dominik Duka. Během bohoslužby byl vystaven svatováclavský meč a relikviářová busta, které byly po mši přeneseny do krypty bazliky.
Publikováno: 29. 9. 2021 8:15

Foto: Lucie Horníková, Člověk a Víra

Ve Staré Boleslavi u Prahy skončila rekonstrukce baziliky svatého Václava. Při Svatováclavské pouti ji včera slavnostně otevřel kardinál Dominik Duka, následně se do ní mohli podívat první věřící. Rekonstrukce vyšla na asi 120 milionů korun, řekl ČTK probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín.

Opravou prošla kompletně celá bazilika včetně mobiliáře. „Udělalo se úplně všechno,“ okomentoval dokončenou rekonstrukci Bulín. Opravy započaly na jaře roku 2019. Kromě kostela se opravovala také zeď kolem areálu, u které se zjistilo, že nemá základy. Musela se tak postavit nová.

Stejně rozsáhlou rekonstrukcí procházela od roku 2017 také nedaleká bazilika Nanebevzetí Panny Marie, zde náklady dosáhly zhruba 125 milionů. Tato bazilika byla slavnostně otevřena 1. ledna 2020, a to vteřinu po silvestrovské půlnoci. I baziliku Nanebevzetí Panny Marie otevíral kardinál Duka.

Tradiční Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi se letos obešla bez mše na náměstí, kterou běžně slouží kardinál Dominik Duka. Místo mše se otevřela bazilika. Národní pouť byla letos na Tetíně, deset dní před svátkem svatého Václava. Loňský program Národní svatováclavské pouti byl omezený kvůli koronaviru, mše se ale konala.

Zdroj: ČTK
Fotogalerie: Lucie Horníková, Člověk a Víra

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021