Teolog Piero Coda novým sekretářem Mezinárodní teologické komise

Novým generálním sekretářem Mezinárodní teologické komise se stal mons. Piero Coda, teolog a filozof, v současnosti profesor systematické teologie na univerzitním institutu "Sophia" v Loppianu. Jeho jmenování ve středu oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
Publikováno: 1. 10. 2021 8:00

Foto: Piero Coda s papežem při audienci pro akademickou obec Univerzitního institutu Sophia z Loppiana v roce 2019  (Vatican Media)

Mons. Coda, který získal doktorát z filozofie na univerzitě v Turíně a doktorát z teologie na Lateránské univerzitě, kde také v letech 1985-2008 vyučoval, vystřídá ve funkci generálního sekretáře dominikána otce Sergeho-Thomase Bonina, který tento úřad zastával po tři funkční období. Kromě otce Bonina zakončí své působení v Mezinárodní teologické komise dosavadní sekretářův asistent, mons. Riccardo Bollati. Na jeho místo nastoupí mons. Maurizio Barba, kuriální úředník z Kongregace pro nauku víry.

Nový předseda Mezinárodní teologické komise, mons. Coda, v současné době koordinuje katedru teologie, filozofie a humanitních věd na institutu "Sophia" v Loppianu, který založila Chiara Lubichová. V letech 2008 až 2020 byl ředitelem téhož institutu. Je bývalým členem Teologické komise, Italské teologické asociace (v letech 2003 až 2011 byl jejím předsedou) a Papežské teologické akademie. Podílí se na činnosti mnoha výzkumných skupin v různých zemích, např. v rámci Rady biskupských konferencí Latinské Ameriky (Trinitární antropologie v Latinské Americe). Má bohaté zkušenosti s dialogem se šíitským islámem, je poradcem Papežské rady pro jednotu křesťanů a členem Mezinárodní smíšené komise pro teologický dialog mezi katolickou a pravoslavnou církví. Je autorem mnoha teologických publikací, z nichž většina byla přeložena do několika jazyků, a jeho mezinárodní angažovanost v mezioborovém a mezináboženském dialogu je dobře známa. Přispívá také do řady vědeckých a kulturních časopisů.

Kromě generálního sekretáře papež František jmenoval dvanáct nových členů Mezinárodní teologické komise, teologů a odborníků z různých škol, národů (většinou z Evropy), "životních stavů a náboženských charismat". Posílena byla také přítomnost žen, což je "znamením rostoucího angažmá žen v teologických vědách", a to jmenováním tří teoložek. Mezi novými členy je také laický teolog.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022