Teolog Piero Coda novým sekretářem Mezinárodní teologické komise

Datum publikace1. 10. 2021, 8.00

Novým generálním sekretářem Mezinárodní teologické komise se stal mons. Piero Coda, teolog a filozof, v současnosti profesor systematické teologie na univerzitním institutu 'Sophia' v Loppianu. Jeho jmenování ve středu oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.

Foto: Piero Coda s papežem při audienci pro akademickou obec Univerzitního institutu Sophia z Loppiana v roce 2019  (Vatican Media)

Mons. Coda, který získal doktorát z filozofie na univerzitě v Turíně a doktorát z teologie na Lateránské univerzitě, kde také v letech 1985-2008 vyučoval, vystřídá ve funkci generálního sekretáře dominikána otce Sergeho-Thomase Bonina, který tento úřad zastával po tři funkční období. Kromě otce Bonina zakončí své působení v Mezinárodní teologické komise dosavadní sekretářův asistent, mons. Riccardo Bollati. Na jeho místo nastoupí mons. Maurizio Barba, kuriální úředník z Kongregace pro nauku víry.

Nový předseda Mezinárodní teologické komise, mons. Coda, v současné době koordinuje katedru teologie, filozofie a humanitních věd na institutu 'Sophia' v Loppianu, který založila Chiara Lubichová. V letech 2008 až 2020 byl ředitelem téhož institutu. Je bývalým členem Teologické komise, Italské teologické asociace (v letech 2003 až 2011 byl jejím předsedou) a Papežské teologické akademie. Podílí se na činnosti mnoha výzkumných skupin v různých zemích, např. v rámci Rady biskupských konferencí Latinské Ameriky (Trinitární antropologie v Latinské Americe). Má bohaté zkušenosti s dialogem se šíitským islámem, je poradcem Papežské rady pro jednotu křesťanů a členem Mezinárodní smíšené komise pro teologický dialog mezi katolickou a pravoslavnou církví. Je autorem mnoha teologických publikací, z nichž většina byla přeložena do několika jazyků, a jeho mezinárodní angažovanost v mezioborovém a mezináboženském dialogu je dobře známa. Přispívá také do řady vědeckých a kulturních časopisů.

Kromě generálního sekretáře papež František jmenoval dvanáct nových členů Mezinárodní teologické komise, teologů a odborníků z různých škol, národů (většinou z Evropy), 'životních stavů a náboženských charismat'. Posílena byla také přítomnost žen, což je 'znamením rostoucího angažmá žen v teologických vědách', a to jmenováním tří teoložek. Mezi novými členy je také laický teolog.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku: TS ČBK