Za svatou Ludmilou do Pálffyho paláce

Datum publikace8. 10. 2021, 8.30

Jedinečnou výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile si budou moci od 15. října zájemci prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně.

„Výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům při příležitosti 1 100. výročí od umučení sv. Ludmily význam této osobnosti pro české dějiny a zároveň poukázat na úctu, které se jí jako první české světici a mučednici dostalo již záhy po její smrti,“ říká hlavní kurátor výstavy P. Vladimír Kelnar.

Podle jeho slov bude na výstavě světice představena zejména prostřednictvím vybraných děl z oblasti výtvarného umění a uměleckého řemesla, přičemž mnohé exponáty budou vystaveny vůbec poprvé. „Stěžejní část exponátů by měla být tvořena historickými a uměleckými díly ze sbírek Arcibiskupství pražského, Pražského hradu, Národní galerie, Národního muzea, Metropolitní kapituly u sv. Víta, některých farností a klášterů,“ upřesňuje P. Vladimír Kelnar. A dodává, že o jedinečnosti celého projektu svědčí také fakt, že připravovaná výstava bude poprvé v historii země věnovaná přímo osobnosti svaté Ludmily. „Přibližně 70 exponátů, které budou v expozici představeny, bude pečlivě vybráno tak, aby představilo to nejvýznamnější, co je se sv. Ludmilou spojeno a dochovalo se až do našich dob. Půjde zejména o archeologické nálezy z výzkumu hrobu sv. Ludmily v basilice sv. Jiří na Pražském hradě, historické textilie, cenná díla ze Svatovítského pokladu, jako je kupř. unikátní busta světice ze zlaceného stříbra z 1. čtvrtiny 14. stol. nebo tzv. Svatovítský Veraikon či středověké relikviáře,“ říká P. Kelnar, a doplňuje: „Měli jsme odvahu jít do výstavy i v dnešní koronavirové době, kdy nikdo takto velké výstavy pořádat nechce. Očekáváme, že výstavu navštíví minimálně 20 tisíc zájemců.“

Výstava bude k vidění zdarma od 15. října až do 28. února příštího roku denně-mimo pondělí-od 9.00 do 18.00. Záštitu nad ní převzali prezident Miloš Zeman, předsedové obou komor Parlamentu ČR Miloš Vystrčil a Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš a ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Zdroj: www.apha.cz

Autor článku: TS ČBK