Muzeum umění získalo cenu za rekonstrukci Arcidiecézního muzea

Datum publikace8. 10. 2021, 16.00

Ve Španělském sálu Pražského hradu převzali 4. října 2021 společně arcibiskup olomoucký Jan Graubner s ředitelem Muzea umění Olomouc Ondřejem Zatloukalem Cenu arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky za rekonstrukci Arcidiecézního muzea Olomouc a zdejší expozice evropského významu. Cena, kterou osobně předával arcibiskup Dominik Duka, je součástí projektu Naše město 1991–2021, který hodnotí architektonicky či urbanisticky nejkvalitnější soubory staveb uskutečněné v posledních třiceti letech ve prospěch života obyvatel a návštěvníků měst v České republice.

Samozřejmě nás velmi těší, že jsme cenu získali. Navíc jsme se dostali do skvělé společnosti dalších nominovaných a neobyčejně povedených rekonstrukcí, jako jsou Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie Mubaso v Chrudimi či pražského Dominikánského kláštera u kostela sv. Jiří,“ komentoval ocenění ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.

Projekt Naše město 1991–2021 pořádá Czech Architecture Week Praha ve spolupráci se Správou pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky. Oceněné projekty jsou součásti výstavy Česká moderní architektura od secese k dnešku, která je nyní v Jízdárně Pražského hradu.

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo otevřeno v roce 2006. Celý muzejní komplex, jehož jádro tvoří bývalé kapitulní děkanství postavené na základech olomouckého hradu a románský palác biskupa Zdíka, prošel v letech 1998-2006 náročnou památkovou rekonstrukcí podle projektu pražského ateliéru HŠH. Stálou expozici tvoří památky ze sbírek Arcibiskupství olomouckého, Muzea umění Olomouc a jednotlivých farností. Projekt Arcidiecézního muzea je příkladem unikátní a fungující spolupráce mezi katolickou církví a státem.

Zdroj: www.muo.cz, ADO

Autor článku: TS ČBK