Papež prohlásí sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Datum publikace8. 10. 2021, 9.30

Papež František přijal na audienci ve Vatikánu členy katolicko-pravoslavné pracovní skupiny 'Svatý Irenej'. Jejím cílem je teologický dialog ve službě společenství mezi katolíky a pravoslavnými. Svatý otec během setkání oznámil, že má v úmyslu prohlásit sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve a patronem jednoty.

Foto: Katolicko-pravoslavná pracovní skupina 'Svatý Irenej' při audienci v Klementinském sále Apoštolského paláce  (Vatican Media)

Příležitostí k návštěvě Svatého otce bylo první setkání této skupiny, které se koná v Římě na Institutu ekumenických studií Angelicum. Konference se bude napříště konat jednou ročně. František povzbudil členy skupiny, aby se zamysleli nad tím, jak se rozdíly mezi oběma tradicemi mohou stát příležitostí k bohatšímu vyjádření společné víry, a nikoli podhoubím pro konflikty.

Patron pracovní skupiny, svatý Irenej z Lyonu, pocházel z Východu a svou biskupskou službu vykonával na Západě; byl velkým duchovním a teologickým mostem mezi východními a západními křesťany. 'Stejně jako váš patron trpělivě pracujte na bourání zdí rozdělení a budování mostů společenství,' vyzval František.

Díky konstruktivní trpělivosti dialogu, zejména s pravoslavnými církvemi, lépe chápeme, že primát a synodalita v církvi nejsou konkurenční principy, ale dvě skutečnosti, které se vzájemně podporují ve službě společenství. Synodalita je společenství Božího lidu, kolegia biskupů a papežské služby. V takové vizi je primát neoddělitelný od synodální dynamiky. Plodný přístup k primátu může být v ekumenickém dialogu založen právě na reflexi synodality. V synodální církvi dostane výkon Petrova primátu ještě větší světlo. Věřím, že s Boží pomocí bude synodální cesta, která bude za několik dní zahájena ve všech katolických diecézích, také příležitostí prohloubit tento důležitý aspekt společně s ostatními křesťany.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku: TS ČBK