Papež prohlásí sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Papež František přijal na audienci ve Vatikánu členy katolicko-pravoslavné pracovní skupiny "Svatý Irenej". Jejím cílem je teologický dialog ve službě společenství mezi katolíky a pravoslavnými. Svatý otec během setkání oznámil, že má v úmyslu prohlásit sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve a patronem jednoty.
Publikováno: 8. 10. 2021 9:30

Foto: Katolicko-pravoslavná pracovní skupina "Svatý Irenej" při audienci v Klementinském sále Apoštolského paláce  (Vatican Media)

Příležitostí k návštěvě Svatého otce bylo první setkání této skupiny, které se koná v Římě na Institutu ekumenických studií Angelicum. Konference se bude napříště konat jednou ročně. František povzbudil členy skupiny, aby se zamysleli nad tím, jak se rozdíly mezi oběma tradicemi mohou stát příležitostí k bohatšímu vyjádření společné víry, a nikoli podhoubím pro konflikty.

Patron pracovní skupiny, svatý Irenej z Lyonu, pocházel z Východu a svou biskupskou službu vykonával na Západě; byl velkým duchovním a teologickým mostem mezi východními a západními křesťany. "Stejně jako váš patron trpělivě pracujte na bourání zdí rozdělení a budování mostů společenství," vyzval František.

Díky konstruktivní trpělivosti dialogu, zejména s pravoslavnými církvemi, lépe chápeme, že primát a synodalita v církvi nejsou konkurenční principy, ale dvě skutečnosti, které se vzájemně podporují ve službě společenství. Synodalita je společenství Božího lidu, kolegia biskupů a papežské služby. V takové vizi je primát neoddělitelný od synodální dynamiky. Plodný přístup k primátu může být v ekumenickém dialogu založen právě na reflexi synodality. V synodální církvi dostane výkon Petrova primátu ještě větší světlo. Věřím, že s Boží pomocí bude synodální cesta, která bude za několik dní zahájena ve všech katolických diecézích, také příležitostí prohloubit tento důležitý aspekt společně s ostatními křesťany.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021