Itálie prožila dvojí beatifikaci

Při nedělní modlitbě Anděl Páně požádal papež František o potlesk pro dva nové blahoslavené: zakladatelku řádu klarisek-kapucínek, Marii Laurencii Longovou, a zakladatele oblátek Nejsvětějšího Srdce, otce Francesca Mottolu.
Publikováno: 12. 10. 2021 14:15

„V sobotu byla v Neapoli blahořečena Marie Laurencie Longo. Založila nemocnici pro nevyléčitelně nemocné, byla to žena velké víry a modlitby a vše konala pro chudé a trpící,” řekl papež a poté připomněl nedělní beatifikaci v jihoitalském kraji Kalábrie: „V Tropei byl blahořečen otec Francesco Mottola, zakladatel oblátů a oblátek Nejsvětějšího Srdce Páně, horlivý pastýř, který dosvědčoval kněžství prožívané v lásce a kontemplaci.“

Z blahořečení zakladatelky svého řádu, Marie Laurencie Longové, se radují také kapucínky ze Šternberku. Španělská šlechtična Marie Laurencie Requenses (1463-1539) počátkem šestnáctého století následovala svého manžela Jana Longo do Neapole, po brzkém ovdovění vstoupila do třetího řádu sv. Františka a založila nemocnici Panny Marie, Matky nevyléčitelných. Jejím zpovědníkem byl sv. Kajetán, pod jehož vedením se rozhodla pro klauzuru a založení kláštera podle řehole sv. Kláry. Založila rovněž řeholní dům pro bývalé prostitutky, které se ve zmíněné nemocnici vyléčily ze syfilitidy a konvertovaly. Její podrobný životopis najdete na webu českých kapucínek.

Druhým novým blahoslaveným je italský diecézní kněz Francesco Mottola (1901-1961), který v první polovině minulého století založil sekulární institut oblátek a oblátů Nejsvětějšího Srdce. Po široké pastorační, sociální a kulturní činnosti v rodné Kalábrii v jedenačtyřiceti letech ochrnul a byl postižen afázií. V posledních dvaceti letech života sepisoval formou deníku své duchovní myšlenky. Zemřel roku 1961 a o dvě desetiletí později byl zahájen jeho beatifikační proces.

Zdroj text a foto: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022