Itálie prožila dvojí beatifikaci

Při nedělní modlitbě Anděl Páně požádal papež František o potlesk pro dva nové blahoslavené: zakladatelku řádu klarisek-kapucínek, Marii Laurencii Longovou, a zakladatele oblátek Nejsvětějšího Srdce, otce Francesca Mottolu.
Publikováno: 12. 10. 2021 14:15

„V sobotu byla v Neapoli blahořečena Marie Laurencie Longo. Založila nemocnici pro nevyléčitelně nemocné, byla to žena velké víry a modlitby a vše konala pro chudé a trpící,” řekl papež a poté připomněl nedělní beatifikaci v jihoitalském kraji Kalábrie: „V Tropei byl blahořečen otec Francesco Mottola, zakladatel oblátů a oblátek Nejsvětějšího Srdce Páně, horlivý pastýř, který dosvědčoval kněžství prožívané v lásce a kontemplaci.“

Z blahořečení zakladatelky svého řádu, Marie Laurencie Longové, se radují také kapucínky ze Šternberku. Španělská šlechtična Marie Laurencie Requenses (1463-1539) počátkem šestnáctého století následovala svého manžela Jana Longo do Neapole, po brzkém ovdovění vstoupila do třetího řádu sv. Františka a založila nemocnici Panny Marie, Matky nevyléčitelných. Jejím zpovědníkem byl sv. Kajetán, pod jehož vedením se rozhodla pro klauzuru a založení kláštera podle řehole sv. Kláry. Založila rovněž řeholní dům pro bývalé prostitutky, které se ve zmíněné nemocnici vyléčily ze syfilitidy a konvertovaly. Její podrobný životopis najdete na webu českých kapucínek.

Druhým novým blahoslaveným je italský diecézní kněz Francesco Mottola (1901-1961), který v první polovině minulého století založil sekulární institut oblátek a oblátů Nejsvětějšího Srdce. Po široké pastorační, sociální a kulturní činnosti v rodné Kalábrii v jedenačtyřiceti letech ochrnul a byl postižen afázií. V posledních dvaceti letech života sepisoval formou deníku své duchovní myšlenky. Zemřel roku 1961 a o dvě desetiletí později byl zahájen jeho beatifikační proces.

Zdroj text a foto: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Modleme se za jednotu, modleme se za synodu

V rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů 2022 zve kardinál Mario Grech a kardinál Kurt Koch všechny křesťany, aby se modlili za jednotu a pokračovali na společné cestě.
17.01.2022

Pozvánka na kurzy Alfa

Zveme mladé na online kurz Alfa pro mládež, který začne 27. 1. Kurz organizuje Kancelář Alfy ve spolupráci s farností sv. Terezie v Kobylisích.
17.01.2022

Papežové a zvířata – bytosti v srdci Boha a církve

17. ledna si církev připomíná památku svatého opata Antonína, ochránce zvířat. Je to příležitost k ohlédnutí za stránkami Písma svatého a k zamyšlení nad láskyplným poutem svatých a papežů s těmito živými bytostmi. V bazilice sv. Petra je 500 včel, 470 holubů, 100 draků, 38 lvů, 35 orlů, 24 hadů, 15 beránků, 7 delfínů, 4 psi, 3 netopýři, 2 ještěrky, kočka, krokodýl a jednorožec.
17.01.2022

Arcibiskup Charles D. Balvo byl jmenován apoštolským nunciem v Austrálii

Svatý otec jmenoval dnes 17. ledna 2022 arcibiskupa Charlese D. Balvo, apoštolského nuncia v České republice, nově apoštolským nunciem pro Austrálii. Zprávu o tomto jmenování dnes v poledne oficiálně zveřejnilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový apoštolský nuncius pro Českou republiku nebyl zatím jmenován.
17.01.2022

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. ledna 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
17.01.2022