Itálie prožila dvojí beatifikaci

Při nedělní modlitbě Anděl Páně požádal papež František o potlesk pro dva nové blahoslavené: zakladatelku řádu klarisek-kapucínek, Marii Laurencii Longovou, a zakladatele oblátek Nejsvětějšího Srdce, otce Francesca Mottolu.
Publikováno: 12. 10. 2021 14:15

„V sobotu byla v Neapoli blahořečena Marie Laurencie Longo. Založila nemocnici pro nevyléčitelně nemocné, byla to žena velké víry a modlitby a vše konala pro chudé a trpící,” řekl papež a poté připomněl nedělní beatifikaci v jihoitalském kraji Kalábrie: „V Tropei byl blahořečen otec Francesco Mottola, zakladatel oblátů a oblátek Nejsvětějšího Srdce Páně, horlivý pastýř, který dosvědčoval kněžství prožívané v lásce a kontemplaci.“

Z blahořečení zakladatelky svého řádu, Marie Laurencie Longové, se radují také kapucínky ze Šternberku. Španělská šlechtična Marie Laurencie Requenses (1463-1539) počátkem šestnáctého století následovala svého manžela Jana Longo do Neapole, po brzkém ovdovění vstoupila do třetího řádu sv. Františka a založila nemocnici Panny Marie, Matky nevyléčitelných. Jejím zpovědníkem byl sv. Kajetán, pod jehož vedením se rozhodla pro klauzuru a založení kláštera podle řehole sv. Kláry. Založila rovněž řeholní dům pro bývalé prostitutky, které se ve zmíněné nemocnici vyléčily ze syfilitidy a konvertovaly. Její podrobný životopis najdete na webu českých kapucínek.

Druhým novým blahoslaveným je italský diecézní kněz Francesco Mottola (1901-1961), který v první polovině minulého století založil sekulární institut oblátek a oblátů Nejsvětějšího Srdce. Po široké pastorační, sociální a kulturní činnosti v rodné Kalábrii v jedenačtyřiceti letech ochrnul a byl postižen afázií. V posledních dvaceti letech života sepisoval formou deníku své duchovní myšlenky. Zemřel roku 1961 a o dvě desetiletí později byl zahájen jeho beatifikační proces.

Zdroj text a foto: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021