Papež Jan Pavel I. bude blahořečen

Datum publikace13. 10. 2021, 14.15

Papež František uznal zázrak uzdravení na přímluvu svého předchůdce ctihodného Jana Pavla I., který společně s šesti dalšími osobami bude prohlášen za blahoslaveného.

Foto: www.wikipedia.org

Papež František udělil 13. října svůj souhlas k tomu, aby v kauze blahořečení Jana Pavla I. a šesti dalších osob byly učiněny další kroky.

Jan Pavel I., často označovaný za „usmívajícího se papeže“, zemřel náhle 28. září 1978, kdy byl v papežském úřadu pouhých 33 dní. Prioritou jeho krátkého pontifikátu bylo pokračovat v práci II. vatikánského koncilu. Již před svým zvolením byl Albino Luciani znám svou pokorou, důrazem na duchovní chudobu a svou horlivostí pro vyučování víry srozumitelným způsobem.

Jan Pavel I. byl prohlášen ctihodným papežem Františkem v roce 2017. Podle zprávy italských novin Il Messaggero by k blahořečení mohlo dojít před Velikonocemi. Přestože se beatifikační ceremonie zpravidla konají v zemi nejvíce spjaté se životem nového blahoslaveného, Jan Pavel I., jakožto papež, bude pravděpodobně blahořečen přímo ve Vatikánu papežem Františkem.

Zázrakem přisuzovaným přímluvě Jana Pavla I. je uzdravení děvčete z arcidiecéze Buenos Aires v Argentině, které trpělo vážnou formou encefalopatie, nemoci poznamenávající mozek.

Minulý rok papež František založil vatikánskou nadaci, která má šířit myšlenky a učení ct. Jana Pavla I. Kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář, kdysi napsal v článku pro L’Osservatore Romano: „Papež Jan Pavel I. byl a nadále zůstává vztažným bodem v historii všeobecné církve, jehož význam – jak zdůraznil sv. Jan Pavel II. – je nepřímo úměrný délce trvání jeho krátkého pontifikátu.“

Na 30. výročí úmrtí Jana Pavla I. v roce 2008 komentoval papež Benedikt XVI. list sv. Pavla Filipanům, kde apoštol píše: „V ničem se nedejte ovládat ctižádostí ani ješitností, nýbrž v pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe.“ Benedikt řekl, že tento biblický text mu připomněl Jana Pavla I., který si zvolil stejné papežské motto jako sv. Karel Boromejský, „Humilitas“ (Pokora). Jednoduchost Jana Pavla I. byla podle Benedikta XVI. „prostředkem solidní a plodné výuky, která - díky daru vynikající paměti a obsáhlé vzdělanosti – byla obohacena četnými citacemi církevních i světských autorů“.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku: TS ČBK