Papež Jan Pavel I. bude blahořečen

Papež František uznal zázrak uzdravení na přímluvu svého předchůdce ctihodného Jana Pavla I., který společně s šesti dalšími osobami bude prohlášen za blahoslaveného.
Publikováno: 13. 10. 2021 14:15

Foto: www.wikipedia.org

Papež František udělil 13. října svůj souhlas k tomu, aby v kauze blahořečení Jana Pavla I. a šesti dalších osob byly učiněny další kroky.

Jan Pavel I., často označovaný za „usmívajícího se papeže“, zemřel náhle 28. září 1978, kdy byl v papežském úřadu pouhých 33 dní. Prioritou jeho krátkého pontifikátu bylo pokračovat v práci II. vatikánského koncilu. Již před svým zvolením byl Albino Luciani znám svou pokorou, důrazem na duchovní chudobu a svou horlivostí pro vyučování víry srozumitelným způsobem.

Jan Pavel I. byl prohlášen ctihodným papežem Františkem v roce 2017. Podle zprávy italských novin Il Messaggero by k blahořečení mohlo dojít před Velikonocemi. Přestože se beatifikační ceremonie zpravidla konají v zemi nejvíce spjaté se životem nového blahoslaveného, Jan Pavel I., jakožto papež, bude pravděpodobně blahořečen přímo ve Vatikánu papežem Františkem.

Zázrakem přisuzovaným přímluvě Jana Pavla I. je uzdravení děvčete z arcidiecéze Buenos Aires v Argentině, které trpělo vážnou formou encefalopatie, nemoci poznamenávající mozek.

Minulý rok papež František založil vatikánskou nadaci, která má šířit myšlenky a učení ct. Jana Pavla I. Kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář, kdysi napsal v článku pro L’Osservatore Romano: „Papež Jan Pavel I. byl a nadále zůstává vztažným bodem v historii všeobecné církve, jehož význam – jak zdůraznil sv. Jan Pavel II. – je nepřímo úměrný délce trvání jeho krátkého pontifikátu.“

Na 30. výročí úmrtí Jana Pavla I. v roce 2008 komentoval papež Benedikt XVI. list sv. Pavla Filipanům, kde apoštol píše: „V ničem se nedejte ovládat ctižádostí ani ješitností, nýbrž v pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe.“ Benedikt řekl, že tento biblický text mu připomněl Jana Pavla I., který si zvolil stejné papežské motto jako sv. Karel Boromejský, „Humilitas“ (Pokora). Jednoduchost Jana Pavla I. byla podle Benedikta XVI. „prostředkem solidní a plodné výuky, která - díky daru vynikající paměti a obsáhlé vzdělanosti – byla obohacena četnými citacemi církevních i světských autorů“.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021