Kristus z Corcovada slaví devadesátku – papežské poselství

Před devadesáti lety (12. října 1931) byla slavnostně odhalena kolosální socha Krista Vykupitele na vrchu Corcovado, který shlíží na Rio de Janeiro. Papež František adresoval obyvatelům této brazilské arcidiecéze blahopřejné poselství prostřednictvím kardinála státního sekretáře, Pietra Parolina.
Publikováno: 14. 10. 2021 14:00

„Tato socha s otevřenou náručí, která neustále vyzývá ke smíření, znázorňuje pozvání k bratrství, které náš Pán adresuje městu a celé zemi, aby se vytvořilo společenství, kde se nikdo nebude cítit osamělý, nechtěný, odmítaný, přehlížený nebo zapomenutý a kde se všichni budou zasazovat o svět, který bude spravedlivější, solidárnější a šťastnější“, čteme v papežském poselství, které dále připomíná, „že všichni lidé, nezávisle na úrovni svého vzdělání nebo bohatství, mohou něčím přispět k budování lidského bratrství: nikdo by neměl zůstat „s rukama v klíně“, ale naopak otevřít náruč všem, jako to dělá Vykupitel. Pro dosažení tohoto cíle je zásadní konstruktivní dialog“, vyzdvihuje se v listě s odkazem na encykliku Fratelli tutti.

Kristus Vykupitel na vrchu Corcovado
Návrh postavit na hoře Corcovado křesťanský pomník na počest princezny Isabely byl předložen již v polovině 19. století, ale pro nedostatek podpory nebyl realizován. V roce 1889 se Brazílie stala republikou a po odluce státu od církve se zdálo, že se zapomnělo i na monumentální sochu Krista. Arcidiecéze v Rio de Janeiru, tehdejším hlavním městě Brazílie, však v roce 1921 přišla s novým projektem, aby se neztratily křesťanské kořeny národa a čelilo se ateismu. Petice, kterou podepsalo 20 tisíc brazilských žen, měla pomoci získat potřebné finanční prostředky, které poskytli především brazilští katolíci.

Detail sochy
Socha Krista Vykupitele se tyčí na 710 m vysokém vrchu Corcovado v národním parku Tijuca. Nejprve se uvažovalo o Kristu Spasiteli světa, s glóbem v ruce a křížem po boku, ale pak převážila myšlenka, její vyobrazení vidíme dnes: nezaměnitelný symbol Brazílie, ale též  jeden z nových sedmi divů světa. Stojící postava Krista připomíná siluetu kříže. Rozpětí ramen je 28 metrů, celková hmotnost 1145 tun. Hlava a ruce byly vyrobeny ze sádrových modelů, které zhotovil polsko-francouzský sochař Paul Landowski, představitel uměleckého proudu art deco, ve svém ateliéru nedaleko Paříže. Landowski sochu vymodeloval z jednotlivých kusů hlíny v životní velikosti, které byly poté převezeny po moři do Brazílie a tam znovu vytvořeny z betonu. Použití betonu jako povrchového materiálu však bylo z estetického hlediska zklamáním, proto brazilský inženýr Heitor das Silva Costa, který měl práce na starosti, dal pokrýt celý povrch sochy mastkem.

Panoramatický pohled na Rio
Ženy z komunity na úpatí Corcovada se okamžitě pustily do práce. Na čtverce lněné látky nalepily tisíce trojúhelníkových mastkových dlaždic (o rozměrech 3x3x4 cm a tloušťce 5 cm). Na zadní stranu dlaždic mnozí napsali jména svých příbuzných. Ženy chtěly odevzdat své blízké Kristu a cítily se povolány vytvořit duchovní symbol, v němž by se mohly poznat. Práce zahájené v roce 1926 byly dokončeny v roce 1931. Přestože práce v tak vysoké nadmořské výšce byla nesmírně náročná, nepřišel o život ani jeden dělník. Při příležitosti 75. výročí vztyčení v roce 2006 byla lokalita se sochou prohlášena za poutní místo.

Zdroj a foto: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021