Kardinál Schönborn: Co nám chce Bůh sdělit skrze člověka

Papež zvolil novou formu biskupské synody, abychom mohli pochopit, co nám chce Bůh říci skrze zkušenosti moderního člověka, skrze lidské utrpení. Upozorňuje na to kardinál Christoph Schönborn, který byl v Římě jako delegát rakouské církve na zahájení synodálního procesu.
Publikováno: 15. 10. 2021 14:30

Foto: Vídeňský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn 

Vídeňský metropolita připomíná, že papeži velmi záleží na tom, aby synoda nebyla chápána ve světském smyslu - jako jakýsi parlament. Nejde o to dělat průzkumy a řídit se veřejným míněním, ale naslouchat zkušenostem lidí, abychom pochopili, co nám tím chce Bůh říci, stejně jako tomu bylo ve Skutcích apoštolů - zdůrazňuje kardinál Schönborn.

V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas také zmínil nedávnou iniciativu 12 zemí Evropské unie včetně Rakouska, které požadují účinnější ochranu hranic před přílivem migrantů. Podle vídeňského metropolity taková opatření nefungují. Zdůraznil, že je důležitější účinně pomáhat chudým zemím a omezit vývoz zbraní, aby lidé nemuseli emigrovat. "Sám jsem dítě z rodiny vysídlenců. Moje matka vždycky říkala: Nikdo neopouští svou zemi dobrovolně. Když musíte opustit svou zemi, je to vždycky drama," vzpomíná kardinál Schönborn.

Všechny tyto snahy jsou pochopitelné. Existuje strach, nebezpečí, skutečné nebezpečí, to je pravda, na to se nesmí zapomínat, ale jsou i jiné cesty. Evropa je bohatá a může udělat mnohem více pro pomoc chudým zemím, aby lidé nemuseli opouštět svou vlast. Papež o tom mluvil mnohokrát. Evropský, americký, ruský a čínský obchod se zbraněmi způsobuje migrační vlny. Vidím tedy věc velmi velmi střízlivě: Nemůžeme se divit,, že migranti přicházejí, když prodáváme zbraně, když praktikujeme politiku sdírající chudé země, když nebojujeme proti korupci v těchto zemích, abychom pomohli lidem žít ve své zemi... Nedávno jsem byl v Sýrii. Setkal jsem se především s křesťany. Viděl jsem mnoho mladých lidí, kteří mi řekli, že chtějí odejít, protože v Sýrii nemají budoucnost. A proč není žádná budoucnost? Protože mocní nechtějí uzavřít mír. Vyzbrojili bojovníky. Bojují tam zastoupeni svými zbraněmi. Namísto toho, aby uzavřeli mír a umožnili těmto lidem žít na těchto místech a možná se vrátit do své vlasti. Můžeme se divit, že k nám přicházejí uprchlíci? Jaká je naše role při vytváření uprchlíků?

Řekl v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas kardinál Schönborn. Dodejme, že podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) patří mezi deset největších vývozců zbraní USA, Rusko, Francie, Německo, Čína, Spojené království, Španělsko, Izrael, Jižní Korea a Itálie.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9.-14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu jsou očekáváni další účastníci tzv. Dne pro rodiny.
13.08.2022

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022