Anděl Páně: Svátost křtu je ponoření se do Ježíše, který slouží

V neděli 17. října papež František při polední modlitbě Anděl Páně promluvil z okna Apoštolského paláce na téma křestního povolání ke službě, podle vzoru Krista - služebníka.
Publikováno: 17. 10. 2021 16:00

Na modlitbu Anděl Páně se Svatopetrské náměstí ve Vatikánu opět téměř zcela zaplnilo. „Stojí tu před námi dva různé způsoby smýšlení: učedníci se chtějí vynořit, a Ježíš se chce ponořit,“ komentoval papež František úryvek z Markova evangelia (Mk 10,35-45). „Slovo křest znamená ponoření se: svým utrpením se Ježíš ponořil do smrti, nabízejíc svůj život za naši spásu. Jeho sláva, Boží sláva, je tedy láska, která se stává službou, nikoli mocí, která touží po nadvládě.“

„Prosme dnes Ducha Svatého, aby v nás obnovil milost svátosti křtu, ponoření se do Ježíše, do jeho způsobu bytí, abychom byli více služebníky, abychom byli služebníky tak jako on vůči nám.“
Po společné modlitbě Anděl Páně a udělení požehnání papež vyslovil řadu výzev a pozvaní. Začal od iniciativy „Milion dětí se modlí růženec,“ kterou již tradičně šíří Nadace ACN a spojuje se se zítřejším datem 18. října:

„Drazí bratři a sestry! Nadace Pomoc trpící církvi (ACN) dnes zve farnosti, školy a rodiny, aby se zapojily do iniciativy „Milion dětí se modlí růženec“. Podporuji tuto modlitební kampaň, která se letos zvláštním způsobem svěřuje přímluvě svatého Josefa. Děkujeme všem chlapcům a dívkám, kteří se zapojili! Velice vám děkuji.“

Ani tento týden nebyl v církvi bez slavení blahořečení, tentokrát šlo o velkou skupinu mučedníků zavražděných v období Španělské občanské války:

„Včera byl ve španělské Córdobě blahořečen kněz Juan Elías Medina a 126 dalších mučedníků: kněží, řeholníků, seminaristů a laiků, kteří byli zabiti z nenávisti k víře během násilného protináboženského pronásledování v 30. letech 20. století ve Španělsku. Ať nám všem, zejména pronásledovaným křesťanům v různých částech světa, jejich věrnost dodá sílu vydávat odvážné svědectví o evangeliu. Zatleskejme novým blahoslaveným!“

Papež reagoval i na extremistické a teroristické útoky, o kterých přicházely zprávy během uplynulého týdne:

„Minulý týden došlo k několika atentátům, například v Norsku, Afghánistánu a Anglii, které si vyžádaly množství obětí a zraněných. Vyjadřuji soustrast rodinám obětí. Prosím vás, abyste zanechali cestu násilí, která je vždy prohrou, která je prohrou pro všechny. Nezapomínejme, že násilí plodí násilí.“

Pro vysvětlení dodejme, že v norském Konsbergu ve středu zavraždil lukostřelec pět lidí, v Afghánistánu v pátek rukou sebevražedného atentátníka vyhaslo 40 životů v šíitské mešitě v Kandaháru. V anglickém Essexu v metodistickém kostele týž den útočník nožem ubodal na smrt parlamentního poslance.

Po těchto výzvách Svatý otec pozdravil skupiny přítomné na náměstí sv. Petra. Zvláště pozdravil účastnice generální kapituly řeholních sester známých v Itálii jako „Medee“. Jde o Kongregaci sester sv. Jana Křtitele a sv. Kateřiny Sienské, kterou založila koncem 16. století v Janově vdova jménem Camilla Medea Ghiglini Patellani. Papež dále pozdravil „Konfederaci chudých rytířů svatého Bernarda z Clairvaux“, afrických podnikatelů, kteří se sešli na mezinárodním setkání a několik poutních skupin z Itálie. Na závěr požehnal ekumenickou poutnickou skupinu směřující do Glasgowa:

„Zdravím a žehnám Ekumenickou pouť za ekologickou spravedlnost, kterou tvoří křesťané různých vyznání, kteří vyrazili z Polska a míří do Skotska u příležitosti klimatického summitu COP26.“

Celá promluva papeže Františka zde.

Zdroj text a foto: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Úžas, služba, odvaha: Františkův program pro mladé lidi v Řecku

Poslední papežovo veřejné vystoupení v Řecku symbolicky patřilo budoucnosti této země, tedy jejím mladým lidem, nejenom rodilým Řekům, ale též potomkům zahraničních přistěhovalců, konkrétně pak zástupcům řecké katolické mládeže ze všech koutů této země a studentům katolické školy sv. Dionýsia na severním předměstí Athén. Tuto instituci původně spravovaly voršilky, působící v Řecku od sedmnáctého století (1670), avšak před několika lety (2017) ji svěřily do výchovné misie školských bratří.
06.12.2021

Odpověď arcibiskupa Graubnera na veřejný dopis časopisu Te Deum o vakcinaci

Přinášíme odpověď arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, na otevřený dopis časopisu Te Deum ohledně výzvy předsedy ČBK k očkování proti nemoci covid-19.
06.12.2021

Nelze mlčet k situaci či ji ignorovat

Přinášíme text apelu Rady Iustitia et Pax v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích Polska a Běloruska.
06.12.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. prosince 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
06.12.2021

Papež v Athénách: Konverze nám pomáhá překonat existenciální pouště

Papež František předsedal mši svaté v řeckých Athénách a vybídl řecké katolíky, aby zůstali v naději navzdory „existenciálním pouštím“ našich životů, protože Pán je tu vždy, aby zaplnil naši prázdnotu, pokud mu uvolníme místo.
05.12.2021