Beatifikace 127 mučedníků španělské občanské války

Datum publikace18. 10. 2021, 12.45

V sobotu 16. října byl v Córdobě blahořečen Juan Elías Medina a dalších 126 mučedníků španělské občanské války.

Při nedělní modlitbě Anděl Páně papež František připomněl tyto kněze, bohoslovce a laiky, kteří byli – jak řekl - „zavražděni z nenávisti k víře ve třicátých letech během krutého náboženského pronásledování ve Španělsku“:

„Kéž jejich věrnost dodá nám všem sílu, zejména pronásledovaným křesťanům v různých částech světa, sílu odvážně dosvědčovat evangelium.“

Otec Juan Elías Medina byl zatčen krátce po vypuknutí konfliktu. Spolu s dalšími čtrnácti lidmi byl zavražděn u brány hřbitova v Castro del Rio. Bylo mu 34 let. Před smrtí odpustil svým katům a zvolal: „Viva Cristo Rey!” ('Ať žije Kristus Král!').

Kardinál Marcello Semeraro v beatifikační homilii připomněl toto zvolání, které před svou smrtí provolávaly stovky mučedníků španělské občanské války. 'Naplňovalo je vědomí, že Kristus zvítězil nad smrtí, právě to jim dodávalo sílu k hrdinskému vyznání víry,' poznamenal prefekt Kongregace pro svatořečení.

Ve španělské občanské válce zahynulo celkem asi půl milionu lidí a 300 tisíc muselo uprchnout ze země. Během těchto let pronásledování katolické církve bylo zavražděno 12 biskupů, více než 4 000 kněží, téměř 2 500 řeholníků a téměř 1 500 řeholnic. Zahynuly také desetitisíce laických věřících a zničeno bylo 2 000 kostelů. Pronásledování se netýkalo pouze katolíků, zabito bylo také nejméně 20 protestantských pastorů.

Vraždy duchovních byly leckdy mimořádné kruté. Kněží byli mučeni, pohřbíváni zaživa, jejich mrtvoly znesvěcovány. 'Nikdy v dějinách Evropy, a možná ani světa, nebyla zaznamenána takto ztělesněná nenávist k náboženství a jeho stoupencům,' komentoval toto období britský historik Hugh Thomas. A badatel Salvador de Madariaga, který byl přímým svědkem těchto událostí, komentoval: 'Dlouhá léta stačilo být katolíkem, aby si člověk zasloužil trest smrti, který byl leckdy vykonáván tím nejkrutějším způsobem'.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku: TS ČBK