V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
Publikováno: 19. 10. 2021 14:30

Němečtí katolíci z rottenbursko-stuttgartské diecéze vypátrali, že takových zvonů z českého Slezska a Polska využívají několik desítek a rozhodli se je vrátit do jejich původních farností jako gesto smíření a přátelství. „Dodnes jsou ukradené zvony symbolem teroru, surovosti a viny,“ poznamenal v homilii biskup Fürst. Ač po celý zbytek 20. století svolávaly k modlitbě, zněl v jejich zvuku i smutek z křivdy, dodal. Nyní se ale můžou stát symbolem uzdravení vztahů, poukázal na tři týdny starou vzpomínku: „Byla to dojemná chvíle a nemálo lidí mělo slzy v očích, když jsme se v sobotu 24. září s vaším drahým biskupem Martinem a věřícími z Fromburku, Píště a Grötzingenu mohli rozloučit se dvěma zvony před cestou do nynějšího domova.“

V kázání biskup Fürst zmínil taky osobnost sv. Hedviky, na sobotu totiž připadla slavnost patronky ostravsko-opavské diecéze. „Svatá Hedvika nás může inspirovat svým životem v době, kdy si my v Evropě musíme uvědomovat své kořeny, v době, ve které už lidé o křesťanské víře nesvědčí a nezakouší ji jako užitečnou a ve které církev ztrácí své členy,“ možná tím víc ale podle německého biskupa platí výzva sv. Pavla, která při mši zazněla v prvním čtení: „Nepřestávejme tedy konat dobro“ (Gal 6, 9).

Na česko-německém smíření a konání dobra se ale podílí i česká strana. Píšť totiž v roce 1944 přišla celkem o tři zvony. Jeden se nenávratně ztratil a druhý se právě vrátil. Ten třetí ovšem zůstane sloužit jako trvalá výpůjčka v kostele v Sulz am Neckar. „Za toto velmi velkorysé gesto mnohokrát děkuji všem těm, kteří takto rozhodli v Píšti a v ostravsko-opavské diecézi!“ vyzdvihl na tiskové konferenci před sobotní bohoslužbou biskup Fürst. Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David zase podotkl, že vrácení prvního zvonu i ponechání toho druhého v Německu zapadá do příběhu píšťského kostela sv. Vavřince, který biskup František Václav Lobkowicz v červnu 2002 vyhlásil poutním místem zasvěceným modlitbám za mír a smíření mezi národy.

V projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu figuruje pět dalších farností ostravsko-opavské diecéze, které se v budoucnu také dočkají svých zvonů odcizených za války – Třebom a Oldřišov v děkanátu Hlučín, Věřňovice (farnost Dolní Lutyně) a Doubrava na Karvinsku a Třanovice (farnost Hnojník) na Frýdecku.

Text: Ondřej Elbel, DOO
Foto: Michael Bujnovský/Člověk a Víra

Celá fotogalerie zde

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Úžas, služba, odvaha: Františkův program pro mladé lidi v Řecku

Poslední papežovo veřejné vystoupení v Řecku symbolicky patřilo budoucnosti této země, tedy jejím mladým lidem, nejenom rodilým Řekům, ale též potomkům zahraničních přistěhovalců, konkrétně pak zástupcům řecké katolické mládeže ze všech koutů této země a studentům katolické školy sv. Dionýsia na severním předměstí Athén. Tuto instituci původně spravovaly voršilky, působící v Řecku od sedmnáctého století (1670), avšak před několika lety (2017) ji svěřily do výchovné misie školských bratří.
06.12.2021

Odpověď arcibiskupa Graubnera na veřejný dopis časopisu Te Deum o vakcinaci

Přinášíme odpověď arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, na otevřený dopis časopisu Te Deum ohledně výzvy předsedy ČBK k očkování proti nemoci covid-19.
06.12.2021

Nelze mlčet k situaci či ji ignorovat

Přinášíme text apelu Rady Iustitia et Pax v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích Polska a Běloruska.
06.12.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. prosince 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
06.12.2021

Papež v Athénách: Konverze nám pomáhá překonat existenciální pouště

Papež František předsedal mši svaté v řeckých Athénách a vybídl řecké katolíky, aby zůstali v naději navzdory „existenciálním pouštím“ našich životů, protože Pán je tu vždy, aby zaplnil naši prázdnotu, pokud mu uvolníme místo.
05.12.2021