Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svatý stolec: Zločiny z nenávisti vůči křesťanům nejsou okrajovým jevem

Datum publikace20. 10. 2021, 10.30
TiskTisk

Stálá mise Svatého stolce při úřadech OSN ve Vídni se zapojila do debaty na konferenci Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), který působí v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. U příležitosti 30. výročí vzniku tohoto úřadu proběhla 15. října ve Varšavě konference věnovaná budoucnosti demokracie, lidským právům a bezpečnosti.

Foto: Ilustrační foto

Protikřesťanské zločiny již nejsou okrajovým jevem. Netolerance a diskriminace se netýká pouze menšin, ale také většin. Pojem menšiny je příliš často považován za synonymum pro 'oběti' a ustupuje vědomí, že oběti trestných činů mohou patřit také k většině. Stálá mise Svatého stolce při mezinárodních organizacích ve Vídni v této souvislosti vyzývá, aby se zabránilo selektivnímu přístupu při řešení forem náboženské diskriminace, a upozorňuje, že žádná část Evropy není imunní vůči projevům nesnášenlivosti.

Pokud jde o pronásledování z náboženských důvodů Úřad pro demokratické instituce a lidská práva zaznamenal případy vyhrožování, násilných útoků, vražd, znesvěcování kostelů, ničení modliteben, hřbitovů a dalšího náboženského majetku.  Bohužel jde o jevy stále častější rovněž v evropském prostoru.

Delegace Svatého stolce proto vyjádřila důvěru, že na základě zkušeností získaných při vypracovávání pokynů pro řešení bezpečnosti židovských a muslimských komunit bude ODIHR vyvíjet podobné úsilí k zajištění bezpečnosti křesťanských komunit. Vatikánská mise zároveň ocenila, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byla jednou z prvních mezinárodních organizací, které bily na poplach kvůli nesnášenlivosti vůči křesťanům a vyzývaly k ostražitosti, protože předsudky, diskriminace a násilí proti křesťanům se projevují jak na východ tak i na západ od Vídně.

Problém výkladu lidských práv a “nových práv”

Další z trojice projevů vatikánské delegace se věnuje otázce lidských práv. 'Jsme přesvědčeni, že uznání přirozené důstojnosti a rovných a nezadatelných práv všech členů lidské rodiny - bez rozdílu rasy, pohlaví, jazyka nebo náboženství - je základem svobody, spravedlnosti a míru ve světě,' uvádí se v něm. Pouhé slavnostní vyhlášení těchto práv však nepostačuje, je nutné uvádět je do praxe. V mnoha částech světa dochází k jejich závažnému porušování a ani v zemích s demokratickými formami vlády 'nejsou vždy plně respektována'.

Vatikánská mise poukázala také na rozdílné a někdy dokonce protichůdné postoje nejen ke konkrétním kauzám a specifickým otázkám, ale také k samotnému výkladu lidských práv a základních svobod, a zdůraznila význam shody na konceptu “lidských práv” pro další působení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

V této souvislosti byl ocitován papežův projev k diplomatickému sboru z roku 2018, v němž František se znepokojením konstatoval, jak se postupně mění výklad některých práv a zároveň se mezi ně zahrnuje řada 'nových práv', která si nezřídka vzájemně odporují. Pochybné koncepce lidských práv se pak ocitají v rozporu s kulturou jednotlivých zemí. A takto hrozí tedy, že dojde k paradoxní situaci, kdy se ve jménu lidských práv staneme svědky vzestupu nových forem ideologické kolonizace ze strany silnějších a bohatších na úkor chudších a zranitelnějších (srov. papež František, promluva k diplomatickému sboru akreditovanému při Svatém stolci, 8. ledna 2018).

Delegace Svatého stolce poděkovala rovněž za třicet let činnosti ODIHR a vyjádřila naději, že i nadále bude pracovat profesionálně, nestranně, ve shodě s dohodnutými závazky a bude ctít rovnost mezi zúčastněnými státy. V této souvislosti vatikánští reprezentanti vyjádřili znepokojení nad tím, že se ODIHR v rámci Fóra o generační rovnosti, které se konalo v červenci loňského roku v Paříži, připojil k akčním koalicím pro generační rovnost v oblasti genderově podmíněného násilí a feministických hnutí a vůdcovství bez mandátu všech zúčastněných států.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou