Obohacování výuky náboženství o digitální nástroje, lektor Matouš Bořkovec

Datum publikace7. 11. 2021, 12.00

Máte chuť využívat možnosti dnešních technologií i při výuce náboženství? Přemýšlíte, jak při katechezi odpovědět na trendy digitalizace a zároveň se jimi nenechat zahltit? Na semináři vás seznámíme s nástroji, které většina dětí v dnešní době považuje za přirozenou součást jejich života. Zkusíme společně vyzkoušet, jak tyto nástroje používat, aniž bychom tím narušili význam osobního kontaktu při formaci a vzdělávání, aby tyto nástroje byly našimi efektivními služebníky.

Photo by John Schnobrich on Unsplash.

Termín kurzu vypíšeme podle zájmu.

Můžete se předběžně přihlásit na vzdelavani@cirkev.cz.

Účastnický poplatek je 600,- Kč.

Pro koho je kurz určen?

• Pro všechny, kdo se angažují ve výuce náboženství.

Co s sebou?

• Vlastní chytrý telefon a notebook, na kterých si budete moct vyzkoušet různé aplikace. Notebook by měl být svižný a spolehlivý.

Co vás na kurzu čeká?

• Získáte přehled o různých typech digitálních nástrojů, které můžete využívat pro obohacení výuky, a které si na místě vyzkoušíte (kvízové aplikace, chatovací nástroje, aplikace využívající QR kódy, aplikace na vytváření videa, sdílení v cloudu).
  • Budeme společně sdílet naše dosavadní zkušenosti s využíváním digitálních nástrojů.
  • Vytvoříme konkrétní lekci s využitím digitálního nástroje podle své preference.
  • Společně zformulujeme, v čem konkrétně mohou být digitální nástroje ve výuce náboženství užitečné.
  • Také se zamyslíme nad tím, jak podpořit budování společenství při práci s novými technologiemi.
  • Budete mít možnost se domluvit na sdílení vlastních příprav a zkušeností s digitálními nástroji v cloudu.

Jaké nástroje si na kurzu představíme?

• QR kódy – únikovka, online zdroje
  • Plickers – kvízové otázky, hinge questions
  • Kahoot! – kvízy
  • Wordwall, LearningApps – hry/kvízy
  • Využití videa – vlastní / Pastoral Brothers nebo jiné
  • Classroomscreen
  • Drive – sdílení
  • Whatsapp skupina
  • ActivePresenter a Youtube

Pracuji jako učitel dějepisu na základní škole a nižším gymnáziu a jako manažer v organizaci Učitel naživo, jejímž posláním je přispět k proměně přípravy učitelů a podpory ředitelů v ČR. Organizujeme vlastní dvouleté programy 'Učitel naživo' a 'Ředitel naživo'. Ve své učitelské praxi se zaměřuji na badatelskou výuku a aktivní formy učení, formativní hodnocení a snažím se efektivně využívat digitální technologie.

Kurz proběhl:

-------------

Pokud máte jakékoliv dotazy k obsahu, obraťte se na pulkrabkova@cirkev.cz.

Autor článku: Zuzana Roztočilová