Od 1. listopadu dochází ke změně epidemiologických opatření na církevních akcích

Datum publikace2. 11. 2021, 14.15

Ministerstvo zdravotnictví upravilo od 1. listopadu 2021 epidemiologická opatření a nařizuje ve všech případech povinnost ochrany dýchacích cest na bohoslužách a dodržování rozestupů 1,5 metru tam, kde je to prakticky možné a nedojde k závažnému narušení konání bohoslužeb. Na bohoslužbách není nutné prokazovat se testem/očkováním/proděláním nemoci. Na jiných akcích kulturního nebo podobného charakteru jsou účastníci povinni potvrzení mít, byť by akce byla pořádána církví. Více informací naleznete v článku.

Foto: Jiří Šťástka, Člověk a Víra

Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 25. října 2021 mimořádné opatření č. 948, které upravuje nošení respirátorů a dodržování epidemiologických opatření s účinností od 1. listopadu.

Při bohoslužbách ve vnitřních prostorách se nadále nařizuje používání respirátorůdodržování rozestupu 1,5 metru mezi osobami, které nejsou z téže domácnosti, tam, kde je to možné bez závažného narušení možnosti konání bohoslužeb. Výjimku mají přednášející, čtenáři, kazatelé, kantoři, zpěváci apod.

Dále platí omezení mimořádného opatření o omezení maloobchodu a služeb Č. j.: MZDR 14601/2021-25/MIN/KAN, které se sice netýká bohoslužeb, ale jiných církevních akcí, např. poutí, tradičních akcí, kulturních akcí, apod., a to tehdy, pokud se jich účastní více než 20 osob:

„Na veřejných nebo soukromých akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, jako jsou zejména spolkové, sportovní, kulturní jiné než uvedené v bodu I/12, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky a oslavy, nejde-li o schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají na základě zákona, a shromáždění konaná podle zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím“ platí, že se nesmí účastnit více než 1000 osob uvnitř a 2000 osob venku, přičemž pokud se účastní nad 20 osob (u svateb a pohřbů nad 30 osob), jsou všechny osoby povinny mít doklad o očkování, testu nebo prodělání nemoci v příslušných lhůtách. (odst. 13) Povinnost kontrolovat doklady má organizátor akce pouze tehdy, když je na akci regulovaný vstup, např. vstupenkami nebo pozvánkami - v opačném případě je tíha povinnosti na samotném účastníkovi.

Církevní svatba nebo pohřeb může nastat ve 3 různých módech fungování:
- podle pravidel pro bohoslužby (pouze bohoslužba samotná, nikoli další program), s respirátory bez omezení počtu a bez nutnosti testu/očkování
- do 30 osob bez povinnosti testu/očkování, pouze s ochranou dýchacích cest. Do tohoto limitu se počítají i snoubenci a oddávající (ti mají výjimku z nošení ochrany dýchacích cest).
- nad 30 osob do 1000 osob uvnitř a 2000 osob venku pouze s testem i ochranou dýchacích cest

Nadále také v platnosti zůstává úprava pro pěvecké sbory. Ty mohou vykonávat svou činnost až do počtu 50 osob, nemusí mít při zpěvu ochranu dýchacích cest, ale musí dodržovat rozestupy 1,5 m a zpěváci se musí prokázat očkováním, testem nebo potvrzením o prodělané nemoci covid-19. Organizátor sboru je zároveň povinen mít po dobu 30 dnů jména a kontaktní údaje na zpěváky.

Autor článku: TS ČBK