Listopadový úmysl modlitby s papežem: Za lidi trpící depresí

Lidem trpícím depresemi nebo syndromem vyhoření je věnováno videoposelství Svatého otce, doprovázející úmysl světové sítě modlitby s papežem na měsíc listopad.
Publikováno: 4. 11. 2021 11:15

“Přepracovanost a stres způsobují u mnoha lidí extrémní vyčerpánost, psychické, emocionální, afektivní a fyzické zhroucení.Životy lidí, udolaných tempem dnešního života, nakonec ovládne smutek, apatie a duchovní únava.Snažme se stát po boku těch, kdo jsou vyčerpaní, zoufalí, bez naděje, naslouchejme jim třeba jen mlčky, protože nemůžeme jít a říkat takovému člověku: "Ne, takový život není. Poslouchej mě, já ti dám recept." Žádný recept neexistuje. A nezapomínejme, že vedle nepostradatelné psychologické podpory, která je užitečná a účinná, pomáhají také Ježíšova slova. V mysli a v srdci mi vyvstává věta: "Pojďte ke mně všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím." Modleme se, aby lidé trpící depresí nebo vyhořením našli u všech podporu a světlo, které je otevře pro život.”

Světová síť modlitby s papežem se odvolává na letošní studii, podle které každý desátý obyvatel planety trpí poruchou duševního zdraví, nejčastěji depresí (264 milionů) nebo úzkostí (284 milionů). Deprese každoročně dožene k sebevraždě více než 700 tisíc lidí a je čtvrtou nejčastější příčinou smrti mladých lidí mezi 15 a 29 lety. 

 P. Frédéric Fornos S.J., který stojí v čele Světové sítě modlitby s papežem k listopadovému úmyslu dodává:

“Naše společnost, její životní tempo a stále rychlejší technologie podporují deprese a syndrom vyčerpání a stresu zvaný "vyhoření". Pandemie prohloubila utrpení mnoha lidí. Papež František nás žádá, abychom se modlili za ty, kdo trpí extrémním psychickým, emocionálním a fyzickým vyčerpáním, a byli jim nablízku. Psychologické doprovázení je nezbytné, ale papež připomíná, že útěchu a uzdravení nabízejí také Ježíšova slova: "Pojďte ke mně všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi a já vás občerstvím.” Podobně radil také Evagrius Ponticus, pouštní otec ze čtvrtého století, nazývaný 'Průzkumník duše', který rozlišil osm nemocí duše a vypracoval cesty života založené na rozjímání o Božím slově."

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. ledna 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
17.01.2022

Papež: Ježíšem nabízená radost není nikdy naředěná

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně v neděli 16. ledna 2022.
16.01.2022

Gertrude a soustroví Gulag

Pozornost veřejnosti se v těchto dnech upírá ke střetům v Kazachstánu, k jejichž pokojnému vyřešení vyzval rovněž papež František. Z kazašské katolické církve většinou nepřichází mnoho zpráv, byť se v případě Kazachstánu jedná o středoasijskou zemi s vůbec největším počtem katolíků. O to zajímavější může být informace o beatifikační kauze Gertrude Detzelové, apoštolky v gulazích, kterou loni v srpnu zahájila karagandská diecéze.
16.01.2022

Bohoslužba za Františka Skorinu – renesanční osobnost spojující národy

Osobnost renesančního humanisty Františka Skoriny (1470-1552) připomene zádušní mše sv., která se uskuteční 20. ledna v 17.00. v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Mše sv. symbolicky propojí Prahu s hlavními městy někdejšího polsko-litevského soustátí, Varšavou a Vilniusem – v obou městech se budou sloužit zádušní mše v témže čase. Bohoslužby se uskuteční také v Minsku, Polocku – Skorinově rodišti – či Padově, kde vystudoval lékařství.
15.01.2022

Kardinál Czerny: Záchrana migrantů na moři je nejvyšší službou

Vatikán. Úřadující prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, kard. Michael Czerny, se obrátil osobním listem k dobrovolníkům z organizace „Mediterranea“, v němž jim papežovým jménem vyslovuje podporu několik dní před zahájením nové mise lodi „Mare Jonio“. „Přijít na pomoc našim bratrům a sestrám migrantům je tou nejvyšší službou, kterou můžete nabídnout“, píše kardinál Czerny záchranářům, kterým není lhostejný osud uprchlíků ve vodách Středozemního moře.
14.01.2022