Blahořečení tři kapucíni, mučedníci španělské občanské války

Datum publikace7. 11. 2021, 11.45

Španělé si včera připomněli tragické události občanské války. Jedním z jejích aspektů bylo brutální pronásledování církve. Během tří let bylo zavražděno přibližně 8 000 kněží, řeholníků a řeholnic. Pro mnohé z nich to byla příležitost svědčit o své víře tváří v tvář mučení a smrti. V Manrese proběhlo blahořečení další skupiny mučedníků z té doby.

Foto: Blahoslavení Benet da Santa Coloma De Gramenet, Josep Oriol z Barcelony a Domènec da Sant Pere de Ruidebitllets, umučení v roce 1936

Tentokrát byli blahořečeni tři kapucíni: P. Benet da Santa Coloma de Gramenet a dva jeho společníci (Josep Oriol z Barcelony a Domènec da Sant Pere de Ruidebitllets). Všichni pocházeli z Barcelony a okolí. V době vypuknutí občanské války sloužili v klášteře v Manrese. Akta beatifikačního procesu mluví o tom, že byli dobrými kazateli a zpovědníky. To však není důvod, proč jsou dnes v církvi uctíváni jako blahoslavení. V roce 1936 zažili první vlnu pronásledování církve. Jejich klášter obsadily komunistické milice. Kapucíni se rozprchli a našli útočiště u spřátelených rodin. Velmi brzy však byli odhaleny revolučními silami, byli vystaveni ponižování a mučení. Jeden z nich byl dokonce vyzván, aby zapřel svou víru a rouhal se Bohu. Na přelomu července a srpna 1936 byli bez soudu popraveni.

Prefekt Kongregace pro svatořečení, který papežovým jménem předsedal beatifikace v Marese, v homilii připomněl, že mučednictví je postoj, který je vyžadován od každého křesťana. Nejde vyhledávání smrti pro víru. To nedělali ani mučedníci z Manresy. Když revoluční vojska obsadila jejich klášter, hledali útočiště u přátel - připomíná kardinál Marcello Semeraro. Jde spíše o připravenost vydávat svědectví i za cenu prolití krve. Mučednictví je totiž zvláštním dílem Ducha svatého, který činí z věřících svědky, zdůraznil prefekt Kongregace pro svatořečení.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK