Papež František pozdravil české řemeslníky a umělce

František v závěru dnešní generální audience osobně pozdravil skupinu českých řemeslníků a umělců, tvůrce darů, které budou papežovi předány při zítřejší audienci pro české a moravské biskupy v rámci jejich návštěvy ad Limina.
Publikováno: 10. 11. 2021 14:15

„Svatý otec s námi nejen zapózoval pro fotografa, ale setrval s námi poměrně dlouho v družném rozhovoru,“ říká mluvčí ČBK Monika Klimentová. Prozradila také, že v reakci na opakovaná pozvání do České republiky s úsměvem na rtech odvětil: „Já vím, Praha je nejkrásnější město na světě. Myslím na to, máme ještě čas.“

Hlavním z darů připravených pro papeže Františka je relikviář sv. Zdislavy, od jejíhož narození uplynulo v minulém roce 800 let. Unikátní skleněný relikviář, vyrobený ve sklárně Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku, byl veřejnosti představen v úterý večer při setkání s novináři v Papežské koleji Nepomucenum.

 „Sklo je neskutečně krásný materiál, je to vlastně písek, písek roztavený ve vysokých teplotách. Uhranulo mě to jako patnáctiletého kluka. Teď mi bude 50 a pořád to dělám s velkou láskou,“ řekl Jiří Pačinek, který vyrobil tento relikviář, tvarově inspirovaný paprsčitou monstrancí. A jak dodal práce na tak nezvyklém úkolu pro něho byla výzvou i radostí.


Jiří Pačinek s relikviářem sv. Zdislavy


Idea relikviáře se zrodila ve chvíli v prvních dnech pandemie. Jak vznikla idea relikviáře vysvětlil cvikovský farář, P. Rudolf Repka.

 „8. března 2020 jsem odjel na čtrnáctidenní dovolenou. Pátý den jsem se vracel přes již uzavřené hranice mezi Českem a Slovenskem, protože začal Covid. Začal jsem se tedy modlit. A protože deset kilometrů od Cvikova mám sv. Zdislavu (…), začal jsem se modlit ke sv. Zdislavě jako k patronce nemocných. Čas běžel a začal lockdown. Rodiny zůstaly doma, manželé, děti s rodiči od rána do večera zavření doma, vynořily se krize v rodinách. Opět jsem si řekl, budu se modlit, vždyť sv. Zdislava je patronka rodin. (…) Lockdown pokračoval, lidé byli bez práce, bez příjmů, bez sociálních jistot, začínalo být vidět, kolik lidí chudne a ocitá se bez prostředků. Vzpomněl jsem si tedy na úplně první patronát sv. Zdislavy, držený po celá staletí: patronka chudých. A právě jako patronka chudých je vyobrazena na tomto relikviáři.“

Rytec Arno Čančařík na jedné ze tří kamejí zdobících nohu nesoucí relikviář zobrazil sv. Zdislavu jako patronku chudých, podle fresky z baziliky v Jablonném v Podještědí. Symbolické číslo tři odkazuje ke svaté Trojici a k teologálním ctnostem; dvanáctero paprsků k apoštolům a izraelským kmenům, zatímco sedmero paprsků na druhé straně relikviáře k sedmi darům Ducha svatého.

Dalším darem pro papeže Františka jsou dvoje brokátové desky z vyhotovené v tkalcovské dílně Hedva český brokát v Rýmařově, kterou v Římě reprezentuje její jednatel Vít Komárek. V jedněch bude finanční obnos věnovaný Českou biskupskou konferencí a v druhé kresby z hematoonkologického dětského oddělení v Plzni.

V české skupině, která se dnes setkala s papežem Františkem, byl rovněž starosta obce Tetín, Martin Hrdlička. Jako zástupce spolku Svatá Ludmila mohl připomenout rovněž letošní 1100. výročí této první světice našeho národa.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

75. výročí biskupského svěcení Josefa kardinála Berana

Před 75 lety, 8. prosince 1946, přijal v katedrále sv. Víta v Praze biskupské svěcení kardinál Josef Beran, 33. arcibiskup pražský a primas český. Byl politickým vězněm nacismu i komunismu. Poslední roky svého života prožil jako vyhnanec ve Vatikánu, kde také 17. května 1969 zemřel.
08.12.2021

Papež František: Buďme pokorní jako Panna Maria

Před modlitbou Anděl Páně u příležitosti slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie vyzval papež František věřící, aby byli podobní Marii ve své pokoře a v blízkosti u Boha.
08.12.2021

Katolický týdeník: Smíření v rodině

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování se neobejdou ani řeholní komunity či širší rodiny. Jak ale na to? Vždyť přiznat před druhým chybu a poprosit o odpuštění je dřina.
08.12.2021

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2021

Modleme se, abychom po vzoru Marie stavěli úděl živých lidí nad ideologie a jednali rychle ve prospěch těch, kteří trpí.
08.12.2021

Předvánoční Dárek Jam pro maminky s dětmi a lidi v nouzi

Benefice pro maminky s dětmi z azylového domu a další lidi v nouzi proběhne formou on-line přenosu v úterý 14. 12. 2021 od 19h. Tradiční akce Dárek Jam iniciovaná ostravskými hudebníky přinese divákům pestrý hudební program i možnost veřejnosti materiálně nebo finančně podpořit klienty služeb Charity Ostrava.
08.12.2021