Návštěva ad Limina Apostolorum českých a moravských biskupů skončila

V neděli dopoledne zakončili čeští a moravští biskupové návštěvu ad Limina apostolorum společnou bohoslužbou na Tiberském ostrově v bazilice sv. Bartoloměje. Hlavním celebrantem a kazatelem byl plzeňský biskup Tomáš Holub. Přinášíme fotogalerii.
Publikováno: 14. 11. 2021 18:00

Byla to poslední z řady bohoslužeb, které biskupové denně slavili během své návštěvy „u prahů apoštolů“. Symbolicky tak zakončili svou cestu do Říma přímo u hrobu apoštola Bartoloměje, který je v hlavním oltáři kostela. V boční kapli jsou uloženy ostatky sv. Vojtěcha, kterému byla dříve tato bazilika zasvěcena, a právě zde se čeští a moravští biskupové společně pomodlili k tomuto světci za naši vlast. V bazilice, které je rovněž zasvěcena novodobým mučedníkům, se v jedné z kaplí nachází i ostatky blahoslavené Restituty Kafkové. 

Na závěr arcibiskup Jan Graubner poděkoval jménem České biskupské konference všem, kteří biskupy během pobyt v Římě organizovat, doprovázeli je a pomáhali jim. „Každý tu měl své místo a všem velmi děkujeme. Milosti, které jsme tu za tento týden dostali si nyní odvážíme zpět domů a budeme se je snažit předat dál našim věřícím,“ uzavřel olomoucký arcibiskup. 

Dopoledne pak biskupové odletěli zpět do vlasti a do svých diecézí. 

Foto: Anička Guthrie, Člověk a Víra

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022