Video: Biskupové Svatému otci předali křišťálový relikviář

Přinášíme video ze setkání našich biskupů se Svatým otcem v rámci návštěvy ad limina. Papež František obdržel křišťálový relikviář s ostatky sv. Zdislavy od sklářského mistra Jiřího Pačinka a designera Davida Sobotky z Kunratic u Cvikova.
Publikováno: 15. 11. 2021 19:15

„Svatá Zdislava do českého křišťálu oděna“

Relikviář je vytvořený pouze z křišťálového čirého skla technikou ručního tvarování a ve svém „srdci“ nese ostatek svaté Zdislavy, obklopený v čelní části dvanácti slunečními paprsky, které představují dvanáct apoštolů a v zadní části pak sedmi paprsky, které symbolizují sedm darů Ducha Svatého.
Noha relikviáře, jako pevný základ víry, nese tři křišťálové kameje – symbol Svaté Trojice, na kterých je vyryta podobizna svaté Zdislavy, která podává jídlo chudým a nemocným, zatímco dvě další nesou znak Litoměřické diecéze a latinský text k výročí 800 let od narození této české světice. O uměleckou rytinu se postaral jeden z nejvýznamnějších evropských rytců skla Arno Čančík. Centrální kapsule (relikvie) je pak prostorově nejvýznamnějším místem, které uchovává relikvii svaté Zdislavy. „Čeští skláři se s maximální pokorou, úctou a respektem k odkazu svaté Zdislavy pokusili vytvořit objekt, který v sobě nese poselství dobra, pochopení, péče, empatie a lásky,“ říká k daru designer David Sobotka.

Autor článku:
TS ČBK

Související články