Vyjádření Arcidiecézní charity Praha k situaci na hranicích Běloruska a Polska

Datum publikace15. 11. 2021, 10.45

Vzhledem k současné znepokojivé situaci na bělorusko-polských hranicích, kde se nachází tisíce migrantů bez možnosti zajištění základních životních potřeb, informuje Arcidiecézní charita Praha o chystané pomoci.

Dárci se nás v posledních dnech stále více dotazují, zda nějak mohou pomoci tisícům migrantů, kteří uvízli na hranicích mezi Běloruskem a Polskem. Z dostupných informací vyplývá, že noční teploty na místě klesly pod bod mrazu a dochází voda i jídlo.

Arcidiecézní charita Praha je v každodenním kontaktu se svými partnery v Bělorusku, kterými jsou národní Charita Bělorusko, Diecézní charita Vitebsk a Diecézní charita Grodno. Rovněž situaci konzultujeme s panem velvyslancem ČR v Minsku Tomášem Pernickým.

Podle sdělení ředitele Charity Bělorusko otce Andreje Aniskijeviče, se problematice migrantů věnovalo zasedání běloruské biskupské konference, konané v pátek 12. listopadu 2021. Biskupové v Bělorusku vyhlásili finanční a materiální sbírku na pomoc migrantům. Zároveň požádali místní národní Charitu o koordinaci a účinnou pomoc v uvedených kritických místech na hranicích.

Arcidiecézní charita Praha by se k této pomoci ráda připojila. Po dohodě s běloruskými partnery je nyní vyjednáváno, zda případné finance zaslané z ČR do Běloruska budou neprodleně uvolněny pro tuto pomoc. Úřady v Bělorusku běžně finanční prostředky zaslané z ČR na projekty pomoci několik měsíců přezkoumávají, poté mohou být teprve uvolněny. Budeme informovat, jak jednání v Bělorusku dopadnou.

V tuto chvíli finanční sbírku nevyhlašujeme, ale kdo by chtěl již nyní podpořit naše běloruské partnery v jejich pomoci chudým i migrantům, může přispět na speciální sbírkový účet Arcidiecézní charity ve prospěch Běloruska, č. ú. 749994/5500, VS 20 500.

Tyto události směřující k humanitární katastrofě, která se dotkne tisíců lidí včetně těhotných žen a dětí, se odehrávají v době, kdy církev připomíná Světový den chudých. Je vyhlášen na neděli 14. listopadu a papež František v této souvislosti upozorňuje: „Chudoba není nějaká abstraktní představa a chudí nejsou výplodem fantazie, jejich masivní přítomnost ve společnosti naopak vyžaduje řešení, plynoucí z tvořivého plánování.“

Jménem našich spolupracujících partnerů v Bělorusku a jménem těch, kterým pomáháme – děkujeme za podporu.

Arcidiecézní charita Praha pomáhá v Bělorusku již 17 let. Realizujeme zde projekty pomoci chudým lidem, rodinám s dětmi v nouzi, seniorům a dalším znevýhodněným osobám. V současné době pomáháme 500 rodinám, osobám postiženým pandemií covid-19, seniorům Domova v Kryčevě a dalším. Veškerou pomoc realizujeme díky dárcům, kteří Arcidiecézní charitu v uvedených projektech finančně podporují.

Zdroj: TZ

Autor článku: TS ČBK