Papež František požehnal tři základní kameny pro město Brno

Papež František v rámci audience 17. listopadu 2021 požehnal tři základní kameny, které se stanou součástí staveb Brna spjatými s osobou Gregora Johanna Mendela. Jeden z nich je určený i pro rekonstrukci Mendlova náměstí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ředitel projektu Mendel organizace Společně Radim Sajbot. S papežem se v Římě setkali zástupci města, Řádu sv. Augustina a také právě organizace, která se stará o popularizaci odkazu světoznámého přírodovědce.
Publikováno: 18. 11. 2021 13:15

Foto: fb BRNOmycity

Kameny požehnané papežem mají pro představitele řádu, jehož byl Gregor Johann Mendel opatem, zvláštní význam. Pochází totiž ze základů kláštera, který v roce 1323 založila dvojnásobná královna a manželka českých panovníků Václava II. a Rudolfa Habsburského Eliška Rejčka.

Zatímco jeden z kamenů se stane součástí opraveného Mendlova náměstí, druhý základním kamenem připravovaného monumentu Gregora Johanna Mendela, třetí bude součástí obnoveného Mendelova skleníku, který vznikne na půdorysech toho původního. V zahradách augustiniánského opatství právě archeologové zkoumají základy původního skleníku, kde Gregor Johann Mendel prováděl své pokusy s křížením hrachu a na jejichž výsledcích definoval základy dědičnosti.

Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) se žehnání domlouvalo několik měsíců. „Návštěva u papeže Františka je pro Brno velkou poctou. Jenom to potvrzuje velikost a světový význam osobnosti Gregora Johanna Mendela, jehož 200. výročí narození oslavíme příští rok," uvedl Hladík.

Zdroj: ČTK, redakčně upraveno

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Úžas, služba, odvaha: Františkův program pro mladé lidi v Řecku

Poslední papežovo veřejné vystoupení v Řecku symbolicky patřilo budoucnosti této země, tedy jejím mladým lidem, nejenom rodilým Řekům, ale též potomkům zahraničních přistěhovalců, konkrétně pak zástupcům řecké katolické mládeže ze všech koutů této země a studentům katolické školy sv. Dionýsia na severním předměstí Athén. Tuto instituci původně spravovaly voršilky, působící v Řecku od sedmnáctého století (1670), avšak před několika lety (2017) ji svěřily do výchovné misie školských bratří.
06.12.2021

Odpověď arcibiskupa Graubnera na veřejný dopis časopisu Te Deum o vakcinaci

Přinášíme odpověď arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, na otevřený dopis časopisu Te Deum ohledně výzvy předsedy ČBK k očkování proti nemoci covid-19.
06.12.2021

Nelze mlčet k situaci či ji ignorovat

Přinášíme text apelu Rady Iustitia et Pax v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích Polska a Běloruska.
06.12.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. prosince 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
06.12.2021

Papež v Athénách: Konverze nám pomáhá překonat existenciální pouště

Papež František předsedal mši svaté v řeckých Athénách a vybídl řecké katolíky, aby zůstali v naději navzdory „existenciálním pouštím“ našich životů, protože Pán je tu vždy, aby zaplnil naši prázdnotu, pokud mu uvolníme místo.
05.12.2021