Počet zločinů z nenávisti vůči evropským křesťanům v roce 2020 prudce narostl

Podle nově zveřejněných dat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě v roce 2020 prudce zvýšil.
Publikováno: 19. 11. 2021 12:30

Foto: Škody požáru v kostele sv. Pavla v Corbeil-Essonnes, Francie, 4. července 2020 (OIDACE)

Data z OBSE, zveřejněna 16. listopadu, zahrnují dokumentaci 980 incidentů namířených proti křestanům, včetně žhářských útoků na katolické chrámy, znesvěcení a krádeže eucharistických hostií, útoků na kněze a protikatolických graffiti na církevním majetku vytvořených potratovými aktivisty.

V roce 2019 OBSE informovala o 595 incidentech proti křestanům. Velký nárůst oproti předešlému roku byl zaznamenán u útoků na majetek, a to z 459 útoků v roce 2019 na 871 v roce 2020, zatímco počet násilných útoků vůči osobám se snížil z 80 na 56.

Nejvíce nahlášených zločinů z nenávisti vůči křesťanům zasáhlo Polsko – 241 incidentů, z nichž většina byly případy vandalismu na katolickém majetku spojené s postojem církve vůči potratům. OBSE dále informovala o 172 incidentech v Německu, 159 ve Francii a 113 v Itálii. Svatý stolec organizaci dodal informace ohledně více než 150 zločinech z nenávisti namířených vůči křestanům v Evropě.

Celkové číslo všech takových incidentů je ale pravděpodobně vyšší, než jaké uvádí tato data, protože pouze 11 z 57 států OBSE poskytlo informace ohledně zločinů z nenávisti vůči křesťanům.

Madeleine Enzlberger, předsedkyně Observatoře pro nesnášenlivost a diskriminaci vůči křestanům (OIDACE) ve Vídni, uvedla, že v mediální a politické sféře „je nenávist vůči křesťanům jen stěží vnímána jako stále zjevnější společenský problém“.

„Zpráva OBSE odráží pouze část tohoto trendu, který naše organizace dokumentuje léta, a přesto je hlasitým upozorněním na lhostejnost a módní urážení křesťanů,“ dodala.

Zde uvádíme některé ze zločinů z nesnášenlivosti spáchaných vůči křesťanům, které byly zdokumentovány Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě:

Nekontrolovaný vandalismus v Polsku ze strany potratových aktivistů

Podle údajů OBSE je nárůst zločinů z nenávisti proti křesťanům v Polsku z velké části způsoben „řadou incidentů zaměřených na katolickou církev kvůli jejímu postoji k potratům“. Ty zahrnovaly více než 100 případů graffiti na majetku katolické církve, z nichž mnohé obsahovaly protikřesťanská hesla. Další katolické kostely byly vandalizovány symboly LGBT.

Aktivisté za práva žen v noci v říjnu 2020 poničili černou barvou pomník nenarozeným dětem na polském katolickém hřbitově. Zpráva dále uvádí, že potratoví aktivisté ve stejném měsíci na hřbitově také poničili kříž připomínající oběti nacismu.

Lidé modlící se před katolickou katedrálou byli napadeni aktivisty za práva žen, kteří házeli lahve, kameny a petardy, přičemž zranili několik věřících.

Ve Španělsku byl na Mezinárodní den žen v roce 2020 vandalizován klášter a čtyři další kostely. V klášteře skupina protestujících za práva žen narušila mši protikřesťanskými hesly.

Žhářské útoky na katolické kostely

Ve Francii, Německu, Španělsku a Itálii došlo k řadě žhářských útoků na katolické kostely.

V jednom případě v Německu byl v katolickém kostele dezinfekční prostředek vylit na lavice a poté zapálen. Katolická katedrála ve Francii byla také vandalizována exkrementy pachatelů, kteří se pak v únoru 2020 pokusili kostel zapálit. Při dalším žhářském útoku ve Francii v říjnu 2020 deset maskovaných osob přitlačilo auto ke kostelu, pak ho zapálili, a způsobili tak značné škody. Ve Švýcarsku byla v březnu 2020 zapálena půda katolického kostela s varhanami.

Zločiny z nenávisti a sociální sítě

Katolickým kněžím ve Španělsku byly prostřednictvím sociálních sítí v listopadu 2020 zaslány výhrůžky smrtí. V Polsku se na sociálních sítích šířil obrázek zobrazující zastřeleného kněze spolu s protikatolickými urážkami. Muž, který v Itálii konvertoval ke křesťanství, obdržel v listopadu 2020 také výhrůžky smrtí prostřednictvím sociálních sítí. V jiných případech pachatelé své zločiny z nenávisti sdíleli na sociálních sítích. Aktivisté za práva žen v Polsku se natočili, jak házejí vajíčka do katolického kostela, a v říjnu 2020 to zveřejnili na sociálních sítích.

Násilné útoky proti křesťanům

Navzdory koronavirovým opatřením, která mnoho lidí v roce 2020 držela v sociální izolaci, byly stále hlášeny násilné útoky na křesťany, i když méně než v roce 2019. Tři lidé byli zabiti při útoku nožem v bazilice Notre-Dame ve francouzském Nice v říjnu 2020. Kněz známý svou oddaností pomoci migrantům a lidem bez domova byl Tunisanem v září 2020 ubodán k smrti poblíž své farnosti ve městě Como v Itálii. Ve Spojeném království byl v červnu 2020 katolický kněz napaden dvěma muži v kostele a utrpěl zranění žeber. Další katolický kněz ve Spojeném království byl v říjnu 2020 fyzicky napaden v katedrále během pohřbu. Kněz ve Španělsku byl hospitalizován v září 2020 poté, co byl v kostele bodnut, a katolický kněz v Polsku byl v říjnu 2020 několikrát bodnut do břicha.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Úžas, služba, odvaha: Františkův program pro mladé lidi v Řecku

Poslední papežovo veřejné vystoupení v Řecku symbolicky patřilo budoucnosti této země, tedy jejím mladým lidem, nejenom rodilým Řekům, ale též potomkům zahraničních přistěhovalců, konkrétně pak zástupcům řecké katolické mládeže ze všech koutů této země a studentům katolické školy sv. Dionýsia na severním předměstí Athén. Tuto instituci původně spravovaly voršilky, působící v Řecku od sedmnáctého století (1670), avšak před několika lety (2017) ji svěřily do výchovné misie školských bratří.
06.12.2021

Odpověď arcibiskupa Graubnera na veřejný dopis časopisu Te Deum o vakcinaci

Přinášíme odpověď arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, na otevřený dopis časopisu Te Deum ohledně výzvy předsedy ČBK k očkování proti nemoci covid-19.
06.12.2021

Nelze mlčet k situaci či ji ignorovat

Přinášíme text apelu Rady Iustitia et Pax v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích Polska a Běloruska.
06.12.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. prosince 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
06.12.2021

Papež v Athénách: Konverze nám pomáhá překonat existenciální pouště

Papež František předsedal mši svaté v řeckých Athénách a vybídl řecké katolíky, aby zůstali v naději navzdory „existenciálním pouštím“ našich životů, protože Pán je tu vždy, aby zaplnil naši prázdnotu, pokud mu uvolníme místo.
05.12.2021