Katolický týdeník: Papež žehnal základní kameny k výročí Mendela

Při soukromé audienci v ranních hodinách 17. listopadu, kdy Česko slavilo Den boje za svobodu a demokracii, požehnal papež František tři základní kameny, které budou součástí významných staveb Brna.
Publikováno: 24. 11. 2021 10:30

Papež František požehnal tři kameny ze základů augustiniánského kláštera ve Starém Brně. Snímek archiv Petra Hladíka

Kameny sem přivezla brněnská delegace. Jsou spjaty s odkazem světoznámého přírodovědce a opata řádu sv. Augustina Gregora Johanna Mendela, jehož 200. výročí narození si připomene celý svět v příštím roce. Jejich požehnání se domlouvalo se Svatým stolcem několik měsíců. „Kameny požehnané papežem Františkem mají pro náš řád, jehož byl Gregor Johann Mendel opatem, zvláštní význam. Pochází totiž přímo ze základů kláštera, který založila v roce 1323 dvojnásobná královna a manželka českých panovníků Václava II. a Rudolfa Habsburského Eliška Rejčka,“ připomněl generální převor augustiniánů P. Alejandr Moral Antón OSA.

Pro památník i pro skleník

„Je to pro nás velká událost, kterou můžeme srovnat s rokem 1987, kdy papež Jan Pavel II. povýšil náš chrám Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, kde Gregor Johann Mendel působil jako kněz, na baziliku. Domníváme se, že tento akt je tím nejlepším možným zdůrazněním významu jednoho z největších vědců všech dob, a to nejen v očích všech občanů České republiky, ale také celého světa,“ řekl ekonom starobrněnského opatství P. Jan Emil Biernat OSA.

„Jeden z požehnaných kamenů bude součástí opraveného Mendlova náměstí, druhý se stane základním kamenem připravovaného Monumentu Gregora Johanna Mendela a třetí bude součástí obnoveného Mendelova skleníku. Ten vyroste na půdorysech toho původního,“ informoval první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

„Je symbolické, že právě augustiniánské opatství na Starém Brně věnovalo základní kameny, které se stanou trvalou součástí nové podoby Mendlova náměstí,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková, která se setkala s hlavou katolické církve zblízka poprvé.

V zahradách augustiniánského opatství probíhá už nyní archeologický průzkum základů původního skleníku, kde Gregor Johann Mendel prováděl své pokusy s křížením hrachu. Na jejich výsledcích pak definoval základy dědičnosti, čímž vystavěl pilíře pro budoucí vědní obor genetiky.

„Snažíme se, aby v rámci oslav 200. výročí od Mendelova narození vznikl obnovený skleník a aby na zrekonstruovaném Mendlově náměstí stála socha, která bude důstojně připomínat význam a celoživotní odkaz této osobnosti. Věřím, že už brzy budeme moci zveřejnit, jak budou obě stavby vypadat,“ uvedl Jakub Carda, ředitel obecně prospěšné společnosti Společně.

LENKA FOJTÍKOVÁ

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze ho číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů.

Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.

 

Očkujte se, vybízí arcibiskup

K apelům papeže Františka i biskupů mnoha zemí světa, aby se lidé nechali očkovat proti covidu, se připojil předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner.

Téma: Adventní kalendář

Mnoho rodičů v těchto dnech vybírá svým dětem adventní kalendář. Volí mezi čokoládou, vánočními příběhy, každodenním tvořením nebo listem dobrých skutků. 

Náhoda? Nemyslím si!

Konspirační teorie mají hlubší kořeny, než se na první pohled jeví. Chceme-li problém skutečně pochopit, potřebujeme se podívat i na jeho blízkost a protínání s náboženstvím.

Adventní příprava? Štědrost

V neděli 28. listopadu vstoupíme do adventu. Tradičně je to období, kdy lidé při přípravě na Vánoce pamatují na potřebné.

 

Připravujeme: CESTY K BOHU

Nad příběhy konvertitů lidé obvykle žasnou, jak pestré jsou jejich cesty k Bohu. Každá je jiná, osobitá, různě klikatá, leckdy až neuvěřitelná.

 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Úžas, služba, odvaha: Františkův program pro mladé lidi v Řecku

Poslední papežovo veřejné vystoupení v Řecku symbolicky patřilo budoucnosti této země, tedy jejím mladým lidem, nejenom rodilým Řekům, ale též potomkům zahraničních přistěhovalců, konkrétně pak zástupcům řecké katolické mládeže ze všech koutů této země a studentům katolické školy sv. Dionýsia na severním předměstí Athén. Tuto instituci původně spravovaly voršilky, působící v Řecku od sedmnáctého století (1670), avšak před několika lety (2017) ji svěřily do výchovné misie školských bratří.
06.12.2021

Odpověď arcibiskupa Graubnera na veřejný dopis časopisu Te Deum o vakcinaci

Přinášíme odpověď arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, na otevřený dopis časopisu Te Deum ohledně výzvy předsedy ČBK k očkování proti nemoci covid-19.
06.12.2021

Nelze mlčet k situaci či ji ignorovat

Přinášíme text apelu Rady Iustitia et Pax v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích Polska a Běloruska.
06.12.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. prosince 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
06.12.2021

Papež v Athénách: Konverze nám pomáhá překonat existenciální pouště

Papež František předsedal mši svaté v řeckých Athénách a vybídl řecké katolíky, aby zůstali v naději navzdory „existenciálním pouštím“ našich životů, protože Pán je tu vždy, aby zaplnil naši prázdnotu, pokud mu uvolníme místo.
05.12.2021