Mons. Graubner poblahopřál novému vedení Ekumenické rady církví

Datum publikace24. 11. 2021, 10.00

Na valném shromáždění Ekumenické rady církví byl předsedou zvolen biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Tomáš Tyrlík. Nově zvolenému předsedovi poblahopřál i předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner.

FOTO: © Adéla Rozbořilová, Český bratr
Zleva: Tomáš Tyrlík (předseda), Ivana Procházková (1. místopředsedkyně), Marián Čop (2. místopředseda)

První místopředsedkyní se stala superintendentka Evangelické církve metodistické Ivana Procházková, která je tak první ženou, která zasedne v nejužším vedení Ekumenické rady církví. Druhým místopředsedou byl pak zvolen biskup Marián Čop z Evangelické církve augsburského vyznání a náhradníkem předsednictva nový synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný.

Dosavadní předseda Ekumenické rady církví a emeritní synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý popřál svému nástupci: „Přál bych novému předsedovi, aby se ve své funkci setkával hlavně s otevřeností a s touhou všech křesťanů být spolu jako jedna Kristova rodina.“

Arcibiskup Graubner nově zvolenému předsedovi ERC popřál:

„Dovolte, abych jménem svým i jménem České biskupské konference upřímně poblahopřál Vám, sestře místopředsedkyni Procházkové a bratru místopředsedovi Čopovi ke zvolení do vedení Ekumenické rady církví v ČR a ujistil Vás svou modlitbou.
Věřím, že i nadále budeme ve vzájemné úctě a respektu rozvíjet spolupráci pro dobro společnosti, v níž žijeme a jíž máme sloužit jak hlásáním Evangelia, tak konkrétními skutky lásky.“

Ekumenická rada církví sdružuje 16 křesťanských církví a Federaci židovských obcí. Zastupuje jednotlivé církve ve vztahu ke státu a koordinuje mezicírkevní spolupráci. Generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš k tomu uvádí: „Jedním z nejdůležitějších úkolů, které Ekumenická rada církví plní, je společná duchovní služba v armádě, vězení, policii nebo nemocnicích, která je uskutečňována společně s Českou biskupskou konferencí. Čím dál viditelnější jsou také akce jako je zítřejší Červená středa, kdy se společně zasazujeme za svobodu vyznání všech lidí.“

Autor článku: Tereza Myslilová