Papež ke covidu: Vánoce nám připomínají, že máme mít naději

Datum publikace23. 11. 2021, 16.45

Papež František vyzval, abychom se s blížícím se adventem nepřikláněli k temným stránkám, a to navzdory pokračující krizi. Vánoce jsou 'dalším důvodem k zamyšlení a neztrácení naděje', řekla hlava církve toto pondělí ve Vatikánu. Papež promluvil na audienci pro organizátory a účastníky soutěže vánočních koled.

I letos bude světlo Vánoc poněkud zastřeno důsledky pandemie, řekl papež František. Vánoce jsou však stále svátky lásky, řekl:

„Máme tedy další důvod k zamyšlení a neztrácíme naději. Oslava Kristova narození není v žádném případě disharmonickým tónem v této době zkoušek, kterou prožíváme, protože je to svátek soucitu, něhy par excellence. Jeho krása je skromná a plná lidského tepla. Krása Vánoc se projevuje v mnoha malých konkrétních skutcích lásky. Neodcizuje, není povrchní ani vyhýbavá. Naopak, láska rozšiřuje srdce, otevírá ho sebedarování, což je slovo, které umělci dobře znají, a může být dokonce motorem kulturních, sociálních a vzdělávacích iniciativ,“ zdůraznil papež František.

V této souvislosti také ocenil nasazení účastníků a organizátorů soutěže vánočních koled. „Vánoční soutěž“ je určena mladým lidem ve věku od 16 do 35 let a má jim poskytnout příležitost být kreativní a šířit naději i v době krize. Iniciativu podporuje papežská nadace Gravissimum Educationis. Papež František ji založil v roce 2015, aby podpořil vzdělávací poslání nejen katolických institucí. Zapojeny jsou také misie Dona Boska, které v různých zemích pomáhají dětem a mladým lidem v nesnázích a zaměřují se zejména na vzdělávání. To vše jsou slibné projekty v duchu snahy o vzdělávání, na kterém tak mu záleží, vysvětlil papež František.

„Chce to odvahu a kreativitu. Vy jste například složili nové vánoční koledy a zasadili je do širšího kontextu projektu, který věří v krásu jako hybnou sílu lidského růstu, abychom společně snili o lepším světě.“

Soutěž solidarity

Tři nejlepší skladby z „Vánoční soutěže“ zazní na tradičním vánočním koncertu ve Vatikánu za účasti mezinárodních umělců. To však není vše: soutěž vánočních koled je také spojena se dvěma solidárními akcemi v Demokratické republice Kongo. Podpořeno bude vzdělávací centrum Papežské nadace Gravissimum Educationis v Kikwitu na západě Demokratické republiky Kongo. Kromě toho je podporováno středisko odborného vzdělávání misií Dona Boska v Kinžse.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK