Papež ke covidu: Vánoce nám připomínají, že máme mít naději

Papež František vyzval, abychom se s blížícím se adventem nepřikláněli k temným stránkám, a to navzdory pokračující krizi. Vánoce jsou "dalším důvodem k zamyšlení a neztrácení naděje", řekla hlava církve toto pondělí ve Vatikánu. Papež promluvil na audienci pro organizátory a účastníky soutěže vánočních koled.
Publikováno: 23. 11. 2021 16:45

I letos bude světlo Vánoc poněkud zastřeno důsledky pandemie, řekl papež František. Vánoce jsou však stále svátky lásky, řekl:

„Máme tedy další důvod k zamyšlení a neztrácíme naději. Oslava Kristova narození není v žádném případě disharmonickým tónem v této době zkoušek, kterou prožíváme, protože je to svátek soucitu, něhy par excellence. Jeho krása je skromná a plná lidského tepla. Krása Vánoc se projevuje v mnoha malých konkrétních skutcích lásky. Neodcizuje, není povrchní ani vyhýbavá. Naopak, láska rozšiřuje srdce, otevírá ho sebedarování, což je slovo, které umělci dobře znají, a může být dokonce motorem kulturních, sociálních a vzdělávacích iniciativ,“ zdůraznil papež František.

V této souvislosti také ocenil nasazení účastníků a organizátorů soutěže vánočních koled. „Vánoční soutěž“ je určena mladým lidem ve věku od 16 do 35 let a má jim poskytnout příležitost být kreativní a šířit naději i v době krize. Iniciativu podporuje papežská nadace Gravissimum Educationis. Papež František ji založil v roce 2015, aby podpořil vzdělávací poslání nejen katolických institucí. Zapojeny jsou také misie Dona Boska, které v různých zemích pomáhají dětem a mladým lidem v nesnázích a zaměřují se zejména na vzdělávání. To vše jsou slibné projekty v duchu snahy o vzdělávání, na kterém tak mu záleží, vysvětlil papež František.

„Chce to odvahu a kreativitu. Vy jste například složili nové vánoční koledy a zasadili je do širšího kontextu projektu, který věří v krásu jako hybnou sílu lidského růstu, abychom společně snili o lepším světě.“

Soutěž solidarity

Tři nejlepší skladby z „Vánoční soutěže“ zazní na tradičním vánočním koncertu ve Vatikánu za účasti mezinárodních umělců. To však není vše: soutěž vánočních koled je také spojena se dvěma solidárními akcemi v Demokratické republice Kongo. Podpořeno bude vzdělávací centrum Papežské nadace Gravissimum Educationis v Kikwitu na západě Demokratické republiky Kongo. Kromě toho je podporováno středisko odborného vzdělávání misií Dona Boska v Kinžse.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

75. výročí biskupského svěcení Josefa kardinála Berana

Před 75 lety, 8. prosince 1946, přijal v katedrále sv. Víta v Praze biskupské svěcení kardinál Josef Beran, 33. arcibiskup pražský a primas český. Byl politickým vězněm nacismu i komunismu. Poslední roky svého života prožil jako vyhnanec ve Vatikánu, kde také 17. května 1969 zemřel.
08.12.2021

Papež František: Buďme pokorní jako Panna Maria

Před modlitbou Anděl Páně u příležitosti slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie vyzval papež František věřící, aby byli podobní Marii ve své pokoře a v blízkosti u Boha.
08.12.2021

Katolický týdeník: Smíření v rodině

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování se neobejdou ani řeholní komunity či širší rodiny. Jak ale na to? Vždyť přiznat před druhým chybu a poprosit o odpuštění je dřina.
08.12.2021

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2021

Modleme se, abychom po vzoru Marie stavěli úděl živých lidí nad ideologie a jednali rychle ve prospěch těch, kteří trpí.
08.12.2021

Předvánoční Dárek Jam pro maminky s dětmi a lidi v nouzi

Benefice pro maminky s dětmi z azylového domu a další lidi v nouzi proběhne formou on-line přenosu v úterý 14. 12. 2021 od 19h. Tradiční akce Dárek Jam iniciovaná ostravskými hudebníky přinese divákům pestrý hudební program i možnost veřejnosti materiálně nebo finančně podpořit klienty služeb Charity Ostrava.
08.12.2021