František: V dnešním tekutém světě je třeba nového humanismu

Datum publikace24. 11. 2021, 10.15

Ve videoposelství k plenárnímu shromáždění Papežské rady pro kulturu papež poukazuje na potřebu znovu objevit 'smysl a hodnotu člověka ve vztahu k výzvám, kterým čelíme'. V bibli vidí 'základní souřadnice', které mají nastínit antropologii, jež dává vztahům hodnotu.

Francesca Sabatinelli – Vatican News

Tváří v tvář revoluci, která ovlivňuje 'základní body lidské existence', je třeba vyvinout 'tvůrčí úsilí''znovu promyslet přítomnost člověka ve světě'. Ve svém videoposelství k plenárnímu shromáždění Papežské rady pro kulturu, věnovanému problematice potřeby humanismu, papež poukazuje na potřebu odpovědět na mnohé otázky, které pandemie vyvolává, především na ty 'základní pro existenci: otázku Boha a člověka':

„V této historické etapě skutečně potřebujeme nejen nové ekonomické programy nebo nové recepty proti virům, ale především novou humanistickou perspektivu založenou na biblickém Zjevení, obohacenou o odkaz klasické tradice a o úvahy o lidské osobě, které jsou přítomny v různých kulturách.“

Konec ideologií a profánního humanismu

František cituje Pavla VI. Bylo to na konci roku 1965, ke konci Druhého vatikánského koncilu, kdy papež Montini vyzval lidstvo, které svým sekulárním humanismem zpochybňovalo křesťanskou vizi a zůstávalo uzavřené transcendenci, 'aby uznalo náš nový humanismus'. Od té doby uplynulo skoro 60 let, ale vzpomínka na sekulární humanismus zůstala:

„V naší době poznamenané koncem ideologií se zdá, že je zapomenut, že je pohřben před novými změnami, které přinesla počítačová revoluce a neuvěřitelný rozvoj věd, který nás nutí znovu přemýšlet o tom, co je člověk. Otázka humanismu vychází z této otázky: Co je člověk, lidská bytost?“

Vodítka v Gaudium et spes

V tomto okamžiku, který František definuje jako 'tekutý nebo plynný' a podněcovaný 'proměnlivostí současné kulturní vize', zůstává odkazem koncilní konstituce Gaudium et spes, která naznačuje, kolik toho má církev světu ještě dát, a která 'ukládá s důvěrou a odvahou rozpoznat a zhodnotit intelektuální, duchovní a materiální výdobytky, které se od té doby objevily v různých oblastech lidského poznání':

Dnes probíhá revoluce - ano, revoluce -, která se dotýká základních rysů lidské existence a vyžaduje tvůrčí úsilí v myšlení a jednání. Obojí. Způsoby chápání lidského početí, zrození a smrti se strukturálně mění. Zpochybňuje se specifičnost člověka v celém stvoření, jeho jedinečnost ve vztahu k ostatním živočichům, a dokonce i jeho vztah ke strojům.“

Člověk jako služebník života

František znovu zdůrazňuje, že je načase přemýšlet 'o přítomnosti člověka ve světě ve světle humanistické tradice: jako služebníka života, a ne jeho pána, jako tvůrce společného dobra s hodnotami solidarity a soucitu'. Vedle otázky o Bohu je tu tedy dnes další otázka, která se týká člověka a jeho identity:

„Písmo svaté nám nabízí základní souřadnice k nastínění antropologie člověka v jeho vztahu k Bohu, ve složitosti vztahů mezi mužem a ženou a ve spojení s časem a prostorem, v němž žije.“

Spojení 'antické a biblické moudrosti zůstává stále plodným paradigmatem'. Biblický a klasický humanismus však dnes musí být otevřený tomu, co mohou dát jiné kultury a jiné humanistické tradice. To vše, uzavírá papež, se stává 'nejlepším prostředkem k řešení znepokojivých otázek o budoucnosti lidstva', neboť svět dnes více než kdy jindy 'potřebuje znovu objevit význam a hodnotu člověka ve vztahu k výzvám, kterým čelí'.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK