Nové dekrety: Nizozemský karmelitán Titus, zabitý v Dachau, bude svatořečen

Datum publikace26. 11. 2021, 9.30

Blahoslavený Titus Brandsma, karmelitánský kněz a novinář holandského původu, který byl v roce 1942 v Dachau zabit fenolovou injekcí, a blahoslavená Marie od Ježíše, zakladatelka kapucínských sester Neposkvrněného početí Panny Marie Lurdské, která zemřela v roce 1923 na Sicílii po mnoha letech služby chudým a nemocným, směřují ke kanonizaci.

Foto: Blahoslavený Titus Brandsma

Dva dekrety o zázracích, jeden o mučednictví a šest o hrdinských ctnostech, které schválil papež František při setkání s prefektem Kongregace pro kauzy svatých kard. Marcello Semerara, zveřejnilo Vatikánské tiskové středisko ve čtvrtek 25. listopadu.

Na přímluvu blahoslaveného Tita Brandsmy (vlastním jménem Anno Sjoerd) církev v roce 2004 oficiálně uznala za zázrak vyléčení z metastáz melanomu mízních uzlin člena karmelitánského řádu v Palm Beach v USA. Potvrzený zázrak na přímluvu blahoslavené Marie od Ježíše (vlastním jménem Carolina Santocanale) se týká dvou úspěšně dokončených těhotenství v letech 2016 a 2017 u ženy ze Sicílie, která trpěla vážnou nemocí způsobující její neplodnost.

Dekret o mučednictví se týká pěti kněží zavražděných během Pařížské komuny. Jedná se o vincentina Henriho Planchata a další čtyři řeholníky, které 26. května 1871 v Paříži zabili tehdejší komunisté z nenávisti k víře.

Dalších šest dekretů se týká hrdinských ctností. Jsou to ctihodní Boží služebníci, mezi nimi italský biskup z 20. století Antonio Bello a dva kněží: španělský bosý karmelitán Jan od Ježíše a Marie z přelomu 16. a 17. století a italský oratorián Giorgio Guzzetta ze 17.-18. století.

Následuje dvojice italských řeholnic z přelomu 19. a 20. století: zakladatelka sester Panny Marie Loretánské, sr. Natalina Bonardisestra Maria Dosithea Bottani, generální představená sester uršulinek Neposkvrněného srdce Panny Marie.

Poslední z dekretů Hrdinského stupně ctností se týká laické ženy, holčičky jménem Odette Vidal Cardoso, která zemřela v osmi letech na tyfus v roce 1939 v Brazílii.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK