Nové dekrety: Nizozemský karmelitán Titus, zabitý v Dachau, bude svatořečen

Blahoslavený Titus Brandsma, karmelitánský kněz a novinář holandského původu, který byl v roce 1942 v Dachau zabit fenolovou injekcí, a blahoslavená Marie od Ježíše, zakladatelka kapucínských sester Neposkvrněného početí Panny Marie Lurdské, která zemřela v roce 1923 na Sicílii po mnoha letech služby chudým a nemocným, směřují ke kanonizaci.
Publikováno: 26. 11. 2021 9:30

Foto: Blahoslavený Titus Brandsma 

Dva dekrety o zázracích, jeden o mučednictví a šest o hrdinských ctnostech, které schválil papež František při setkání s prefektem Kongregace pro kauzy svatých kard. Marcello Semerara, zveřejnilo Vatikánské tiskové středisko ve čtvrtek 25. listopadu.

Na přímluvu blahoslaveného Tita Brandsmy (vlastním jménem Anno Sjoerd) církev v roce 2004 oficiálně uznala za zázrak vyléčení z metastáz melanomu mízních uzlin člena karmelitánského řádu v Palm Beach v USA. Potvrzený zázrak na přímluvu blahoslavené Marie od Ježíše (vlastním jménem Carolina Santocanale) se týká dvou úspěšně dokončených těhotenství v letech 2016 a 2017 u ženy ze Sicílie, která trpěla vážnou nemocí způsobující její neplodnost.

Dekret o mučednictví se týká pěti kněží zavražděných během Pařížské komuny. Jedná se o vincentina Henriho Planchata a další čtyři řeholníky, které 26. května 1871 v Paříži zabili tehdejší komunisté z nenávisti k víře.

Dalších šest dekretů se týká hrdinských ctností. Jsou to ctihodní Boží služebníci, mezi nimi italský biskup z 20. století Antonio Bello a dva kněží: španělský bosý karmelitán Jan od Ježíše a Marie z přelomu 16. a 17. století a italský oratorián Giorgio Guzzetta ze 17.-18. století.

Následuje dvojice italských řeholnic z přelomu 19. a 20. století: zakladatelka sester Panny Marie Loretánské, sr. Natalina Bonardi a sestra Maria Dosithea Bottani, generální představená sester uršulinek Neposkvrněného srdce Panny Marie.

Poslední z dekretů Hrdinského stupně ctností se týká laické ženy, holčičky jménem Odette Vidal Cardoso, která zemřela v osmi letech na tyfus v roce 1939 v Brazílii.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022