Nové dekrety: Nizozemský karmelitán Titus, zabitý v Dachau, bude svatořečen

Blahoslavený Titus Brandsma, karmelitánský kněz a novinář holandského původu, který byl v roce 1942 v Dachau zabit fenolovou injekcí, a blahoslavená Marie od Ježíše, zakladatelka kapucínských sester Neposkvrněného početí Panny Marie Lurdské, která zemřela v roce 1923 na Sicílii po mnoha letech služby chudým a nemocným, směřují ke kanonizaci.
Publikováno: 26. 11. 2021 9:30

Foto: Blahoslavený Titus Brandsma 

Dva dekrety o zázracích, jeden o mučednictví a šest o hrdinských ctnostech, které schválil papež František při setkání s prefektem Kongregace pro kauzy svatých kard. Marcello Semerara, zveřejnilo Vatikánské tiskové středisko ve čtvrtek 25. listopadu.

Na přímluvu blahoslaveného Tita Brandsmy (vlastním jménem Anno Sjoerd) církev v roce 2004 oficiálně uznala za zázrak vyléčení z metastáz melanomu mízních uzlin člena karmelitánského řádu v Palm Beach v USA. Potvrzený zázrak na přímluvu blahoslavené Marie od Ježíše (vlastním jménem Carolina Santocanale) se týká dvou úspěšně dokončených těhotenství v letech 2016 a 2017 u ženy ze Sicílie, která trpěla vážnou nemocí způsobující její neplodnost.

Dekret o mučednictví se týká pěti kněží zavražděných během Pařížské komuny. Jedná se o vincentina Henriho Planchata a další čtyři řeholníky, které 26. května 1871 v Paříži zabili tehdejší komunisté z nenávisti k víře.

Dalších šest dekretů se týká hrdinských ctností. Jsou to ctihodní Boží služebníci, mezi nimi italský biskup z 20. století Antonio Bello a dva kněží: španělský bosý karmelitán Jan od Ježíše a Marie z přelomu 16. a 17. století a italský oratorián Giorgio Guzzetta ze 17.-18. století.

Následuje dvojice italských řeholnic z přelomu 19. a 20. století: zakladatelka sester Panny Marie Loretánské, sr. Natalina Bonardi a sestra Maria Dosithea Bottani, generální představená sester uršulinek Neposkvrněného srdce Panny Marie.

Poslední z dekretů Hrdinského stupně ctností se týká laické ženy, holčičky jménem Odette Vidal Cardoso, která zemřela v osmi letech na tyfus v roce 1939 v Brazílii.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022