Kalendář papežských liturgií na Vánoce

Vatikánské tiskové středisko oznámilo kalendář obřadů, kterým bude František předsedat až do 9. ledna.
Publikováno: 28. 11. 2021 14:15

Foto: Z loňské půlnoční mše ve Vatikánu  (Vatican Media)

Gabriella Ceraso – Vatican News  

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo kalendář papežských liturgických slavností na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie a na dobu vánoční. Pro věřící jsou to ústřední a intenzivní týdny, kdy uzavírají rok 2021 a začínají nový rok v prosinci a lednu.

Aby se papež František vyhnul davům a následnému riziku nákazy Covid-19, místo obvyklé veřejné pocty Neposkvrněné v Římě vykoná 8. prosince soukromý úkon zbožnosti, při němž se bude modlit k Panně Marii, aby chránila Římany, město, ve kterém žijí, a nemocné, kteří potřebují její mateřskou ochranu všude na světě.           

Vánoční období se vyznačuje četnými oslavami, kterým předsedá papež a které sleduje celý svět. 24. prosince v 19.30 hodin bude František předsedat štědrovečerní mši v bazilice svatého Petra.

V sobotu 25. prosince ve 12 hodin tradiční požehnání "Urbi et Orbi".

V pátek 31. prosince bude František v 17 hodin v bazilice svatého Petra předsedat prvním nešporám na slavnost Nejsvětější Bohorodičky a Te Deum na poděkování za uplynulý rok.

Vatikánská bazilika bude hostit liturgie také 1. a 6. ledna. První den nového roku, na Slavnost Matky Boží Panny Marie a 55. světový den míru, bude papež předsedat v 10 hodin mši svaté, stejně jako 6. ledna, na slavnost Zjevení Páně, rovněž v 10 hodin.

Tradičně pak také bude papež předsedat mši svaté a křtu dětí v Sixtinské kapli 9. ledna v 9.30, na svátek Křtu Páně.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022