Kalendář papežských liturgií na Vánoce

Vatikánské tiskové středisko oznámilo kalendář obřadů, kterým bude František předsedat až do 9. ledna.
Publikováno: 28. 11. 2021 14:15

Foto: Z loňské půlnoční mše ve Vatikánu  (Vatican Media)

Gabriella Ceraso – Vatican News  

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo kalendář papežských liturgických slavností na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie a na dobu vánoční. Pro věřící jsou to ústřední a intenzivní týdny, kdy uzavírají rok 2021 a začínají nový rok v prosinci a lednu.

Aby se papež František vyhnul davům a následnému riziku nákazy Covid-19, místo obvyklé veřejné pocty Neposkvrněné v Římě vykoná 8. prosince soukromý úkon zbožnosti, při němž se bude modlit k Panně Marii, aby chránila Římany, město, ve kterém žijí, a nemocné, kteří potřebují její mateřskou ochranu všude na světě.           

Vánoční období se vyznačuje četnými oslavami, kterým předsedá papež a které sleduje celý svět. 24. prosince v 19.30 hodin bude František předsedat štědrovečerní mši v bazilice svatého Petra.

V sobotu 25. prosince ve 12 hodin tradiční požehnání "Urbi et Orbi".

V pátek 31. prosince bude František v 17 hodin v bazilice svatého Petra předsedat prvním nešporám na slavnost Nejsvětější Bohorodičky a Te Deum na poděkování za uplynulý rok.

Vatikánská bazilika bude hostit liturgie také 1. a 6. ledna. První den nového roku, na Slavnost Matky Boží Panny Marie a 55. světový den míru, bude papež předsedat v 10 hodin mši svaté, stejně jako 6. ledna, na slavnost Zjevení Páně, rovněž v 10 hodin.

Tradičně pak také bude papež předsedat mši svaté a křtu dětí v Sixtinské kapli 9. ledna v 9.30, na svátek Křtu Páně.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 3. a 4. den

Prohlédněte si fotografie z Celostátního setkání mládeže v v Hradci Králové ve dnech 11. - 12. srpna objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.
13.08.2022

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9.-14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu jsou očekáváni další účastníci tzv. Dne pro rodiny.
13.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 1. a 2. den

Hradec Králové se v posledních dnech zaplnil katolickou mládeží z celé republiky, která sem přijela na Celostátní setkání mládeže 2022. Přinášíme fotografie spolku Člověk a víra, které zachycují první dny setkání, 9. a 10. 8.
11.08.2022

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022