Na Kypru probíhají poslední přípravy na papežovu návštěvu

V kyperském hlavním městě Nikósii se dokončují poslední přípravy před návštěvou papeže Františka, která má začít ve čtvrtek.
Publikováno: 29. 11. 2021 14:30

V kyperském hlavním městě Nikósii se dokončují poslední přípravy před návštěvou papeže Františka, která má začít ve čtvrtek. Pro kyperskou vládu představuje tato návštěva historickou událost.

Podle zástupce kyperského vládního mluvčího bude papežovu misi doprovázet 77 novinářů, přičemž k jejímu pokrytí bylo akreditováno celkem více než 200 novinářů.

Ačkoli se jedná na Kypru o krátký pobyt, konečný oficiální program uvádí několik akcí, včetně mše svaté na sportovním stadionu GSP na předměstí Nikósie, který je předním dějištěm mezinárodních fotbalových zápasů. Očekává se, že se jí zúčastní stovky katolíků, z nichž mnozí přijedou z celého středomořského regionu.

Události
Papež František se rovněž setká s uprchlíky a přistěhovalci a poté proběhne ekumenická modlitba v katolickém kostele Svatého kříže v Nikósii, unikátním farním kostele, kde se mše slouží v osmi různých jazycích.

Během cesty Svatý otec navštíví prezidentský palác, kde ho přivítá prezident Nicos Anastasiades, od něhož se očekává, že ho bude informovat o ochraně kulturního dědictví, úsilí o podporu mezináboženského dialogu, trvajícím „kyperském problému“ a otázce migrace a uprchlíků a lidských práv. Diskutovat se bude také o výzvách, kterým svět čelí v důsledku nového propuknutí pandemie Covid-19.

Papež František poté navštíví arcibiskupa Chrysostoma II, představitele kyperské pravoslavné církve, a setká se s představiteli katolické církve na ostrově.

Jedná se o druhou papežskou návštěvu Kypru po úspěšné cestě Benedikta XVI. v roce 2010 zaměřené na posílení vazeb mezi římskokatolickou a pravoslavnou církví.

Papež František odcestuje z Kypru 4. prosince do Atén.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022