Na Kypru probíhají poslední přípravy na papežovu návštěvu

Datum publikace29. 11. 2021, 14.30

V kyperském hlavním městě Nikósii se dokončují poslední přípravy před návštěvou papeže Františka, která má začít ve čtvrtek.

V kyperském hlavním městě Nikósii se dokončují poslední přípravy před návštěvou papeže Františka, která má začít ve čtvrtek. Pro kyperskou vládu představuje tato návštěva historickou událost.

Podle zástupce kyperského vládního mluvčího bude papežovu misi doprovázet 77 novinářů, přičemž k jejímu pokrytí bylo akreditováno celkem více než 200 novinářů.

Ačkoli se jedná na Kypru o krátký pobyt, konečný oficiální program uvádí několik akcí, včetně mše svaté na sportovním stadionu GSP na předměstí Nikósie, který je předním dějištěm mezinárodních fotbalových zápasů. Očekává se, že se jí zúčastní stovky katolíků, z nichž mnozí přijedou z celého středomořského regionu.

Události
Papež František se rovněž setká s uprchlíky a přistěhovalci a poté proběhne ekumenická modlitba v katolickém kostele Svatého kříže v Nikósii, unikátním farním kostele, kde se mše slouží v osmi různých jazycích.

Během cesty Svatý otec navštíví prezidentský palác, kde ho přivítá prezident Nicos Anastasiades, od něhož se očekává, že ho bude informovat o ochraně kulturního dědictví, úsilí o podporu mezináboženského dialogu, trvajícím „kyperském problému“ a otázce migrace a uprchlíků a lidských práv. Diskutovat se bude také o výzvách, kterým svět čelí v důsledku nového propuknutí pandemie Covid-19.

Papež František poté navštíví arcibiskupa Chrysostoma II, představitele kyperské pravoslavné církve, a setká se s představiteli katolické církve na ostrově.

Jedná se o druhou papežskou návštěvu Kypru po úspěšné cestě Benedikta XVI. v roce 2010 zaměřené na posílení vazeb mezi římskokatolickou a pravoslavnou církví.

Papež František odcestuje z Kypru 4. prosince do Atén.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK