Kardinál Parolin o „zrušených“ Vánocích: Takto se s diskriminací nebojuje

„Kdo jde proti realitě, vystavuje se vážnému nebezpečí.“ Státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin, se v rozhovoru pro vatikánská média vyjádřil k novému dokumentu Evropské komise, který vyzývá, aby se nepoužívala slova a jména jako Vánoce, Maria nebo Jan.
Publikováno: 30. 11. 2021 14:00

Ilustrační foto

„Bohužel, existuje zde sklon k nivelizaci a přizpůsobování, schází respekt k oprávněným rozdílům. Nakonec riskujete, že člověka zničíte,“ vyjádřil se kard. Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, po zveřejnění interního evropského dokumentu, jehož cílem má být potírání diskriminace a výzva k inkluzi. Zmíněná komunikační příručka požaduje, aby se místo výrazu „vánoční čas“ používalo všeobecného pojmu „sváteční období“. Kvůli rovnému zacházení jsou vymazány výrazy „slečna“ a „paní“, ale také slovo „Vánoce“ a jména „Maria“ či „Jan“. Podle mluvčího Evropské komise se však používání slova Vánoce nezakazuje.  

Vaše Eminence, co si o této záležitosti myslíte? Proč se to děje?

„Domnívám se, že snaha o odstranění veškeré diskriminace je správná. Je to cesta, kterou si stále více uvědomujeme a která se musí přirozeně promítnout do praxe. Podle mého názoru toto však rozhodně není způsob, jak tohoto cíle dosáhnout. Protože nakonec hrozí zničení, zničení člověka, a to ve dvou hlavních směrech. První je diferenciace, která charakterizuje náš svět: bohužel se zde vyskytuje tendence vše standardizovat a nerespektovat ani oprávněné rozdíly, které se přirozeně nesmějí stát opozicí nebo zdrojem diskriminace, ale musí být integrovány právě proto, aby se budovalo plné a integrální lidství. Druhým je zapomínání toho, co je skutečností. A kdo jde proti realitě, vystavuje se vážnému nebezpečí. A pak je tu popírání našich kořenů, zejména pokud jde o křesťanské svátky, a také křesťanský rozměr naší Evropy. Samozřejmě víme, že Evropa vděčí za svou existenci a identitu mnoha přínosům, ale rozhodně nesmíme zapomínat, že jedním z hlavních přínosů, ne-li tím hlavním, bylo samotné křesťanství. Proto ztráta rozdílnosti a kořenů nakonec ničí člověka.“

Papež se chystá na cestu po evropských zemích, kde kultura, tradice a hodnoty jistě znamenají cestu k přijetí. Přesto existují lidé, kteří pokračují v budování Evropy, která vymazává své kořeny...

„Ano, zdá se mi, že papež také ve videoposelství, které před několika dny adresoval Řecku a Kypru, zdůrazňuje právě tento evropský rozměr: tedy jít ke zdrojům Evropy, opětovně odkrýt její základní prvky. Jedním z těchto prvků je jistě řecká kultura. Papež pak Kypr označuje za jednu z evropských odnoží Svaté země. Zdá se mi tedy, že tato cesta přichází v pravý čas, je to cesta, která nám připomíná právě tyto základní rozměry, které nelze vymazat. Musíme znovu objevit schopnost integrovat všechny tyto skutečnosti, aniž bychom je pomíjeli, aniž bychom s nimi bojovali,  odstraňovali je a odsouvali na okraj.“

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022