Kardinál Parolin o „zrušených“ Vánocích: Takto se s diskriminací nebojuje

„Kdo jde proti realitě, vystavuje se vážnému nebezpečí.“ Státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin, se v rozhovoru pro vatikánská média vyjádřil k novému dokumentu Evropské komise, který vyzývá, aby se nepoužívala slova a jména jako Vánoce, Maria nebo Jan.
Publikováno: 30. 11. 2021 14:00

Ilustrační foto

„Bohužel, existuje zde sklon k nivelizaci a přizpůsobování, schází respekt k oprávněným rozdílům. Nakonec riskujete, že člověka zničíte,“ vyjádřil se kard. Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, po zveřejnění interního evropského dokumentu, jehož cílem má být potírání diskriminace a výzva k inkluzi. Zmíněná komunikační příručka požaduje, aby se místo výrazu „vánoční čas“ používalo všeobecného pojmu „sváteční období“. Kvůli rovnému zacházení jsou vymazány výrazy „slečna“ a „paní“, ale také slovo „Vánoce“ a jména „Maria“ či „Jan“. Podle mluvčího Evropské komise se však používání slova Vánoce nezakazuje.  

Vaše Eminence, co si o této záležitosti myslíte? Proč se to děje?

„Domnívám se, že snaha o odstranění veškeré diskriminace je správná. Je to cesta, kterou si stále více uvědomujeme a která se musí přirozeně promítnout do praxe. Podle mého názoru toto však rozhodně není způsob, jak tohoto cíle dosáhnout. Protože nakonec hrozí zničení, zničení člověka, a to ve dvou hlavních směrech. První je diferenciace, která charakterizuje náš svět: bohužel se zde vyskytuje tendence vše standardizovat a nerespektovat ani oprávněné rozdíly, které se přirozeně nesmějí stát opozicí nebo zdrojem diskriminace, ale musí být integrovány právě proto, aby se budovalo plné a integrální lidství. Druhým je zapomínání toho, co je skutečností. A kdo jde proti realitě, vystavuje se vážnému nebezpečí. A pak je tu popírání našich kořenů, zejména pokud jde o křesťanské svátky, a také křesťanský rozměr naší Evropy. Samozřejmě víme, že Evropa vděčí za svou existenci a identitu mnoha přínosům, ale rozhodně nesmíme zapomínat, že jedním z hlavních přínosů, ne-li tím hlavním, bylo samotné křesťanství. Proto ztráta rozdílnosti a kořenů nakonec ničí člověka.“

Papež se chystá na cestu po evropských zemích, kde kultura, tradice a hodnoty jistě znamenají cestu k přijetí. Přesto existují lidé, kteří pokračují v budování Evropy, která vymazává své kořeny...

„Ano, zdá se mi, že papež také ve videoposelství, které před několika dny adresoval Řecku a Kypru, zdůrazňuje právě tento evropský rozměr: tedy jít ke zdrojům Evropy, opětovně odkrýt její základní prvky. Jedním z těchto prvků je jistě řecká kultura. Papež pak Kypr označuje za jednu z evropských odnoží Svaté země. Zdá se mi tedy, že tato cesta přichází v pravý čas, je to cesta, která nám připomíná právě tyto základní rozměry, které nelze vymazat. Musíme znovu objevit schopnost integrovat všechny tyto skutečnosti, aniž bychom je pomíjeli, aniž bychom s nimi bojovali,  odstraňovali je a odsouvali na okraj.“

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022